Mozilla opět odložila vydání Firefoxu 4

Po tom, co minulý měsíc vyšel prohlížeč Firefox 4 beta 8, nyní Damon Sicore, senior ředitel vývoje této platformy u společnosti Mozilla, prozradil, že vydání release candidate i finální verze je přesunuto na únor.


V příspěvku na webu Google Groups skupiny mozilla.dev.planning Sicore prozradil, že stále ještě zbývá asi 160 vážných "blockers" k opravě (tj. zásadní chyby, které mohou za to, že produkt není připraven k vydání) a poznamenal, že "v minulosti nám trvalo šest týdnů, než jsme opravili 100 takových chyb a mohli vydat release candidate." Také upozornil, že vysoký počet vážných chyb, které musejí být ještě odstraněny, volá alespoň po dvou dalších beta verzích ("Snažíme se opravit všechny bugy z předchozí beta verze a vydat další. Pokud se nám to nedaří v rozumném čase, opakujeme záměrně proces") a až poté by se měl produkt posunout do fáze release candidate.

Dále Sicore připomíná testerům, že testování plug-inů má zásadní význam a žádá je, aby nevypínali Silverlight, Flash nebo další podobné doplňky. Také je podle něj potřeba věnovat zvláštní pozornost problémům, které by mohla přinést hardwarová akcelerace na počítačích s operačním systémem Windows.

Sicore zakončil svoji zprávu povzbuzujícím vzkazem pro testery "Firefox 4 bude bomba a vy byste na to měli být hrdí."

Není pochyb o tom, že společnost Mozilla doufá, že Firefox 4 této firmě pomůže v jejím úsilí získat větší podíl na trhu s prohlížeči internetu. Společnost nedávno tvrdila, že rozdíl v podílu je mezi Firefoxem a Internetem Explorer od Microsoftu již velmi malý (to potvrzují i nezávislá měření, podle nichž v některých regionech Firefox IE již předehnal - viz např. článek Firefox se v Evropě stal nejpoužívanějším prohlížečem). Nicméně tento fakt je zapříčiněn primárně přechodem uživatelů IE na prohlížeč Chrome od Googlu, zatímco podíl Firefoxu spíše stagnuje. Pokud Firefox 4 bude mít úspěch, mohlo by to znamenat zvýšení podílu na trhu a zvětšení náskoku před ostatními browsery.Komentáře