Mozilla pokročila s plány na podnikovou verzi Firefoxu

Společnost se dostala do další fáze příprav zvláštní verze prohlížeče Firefox pro podnikové uživatele, která bude aktualizována méně často, takže IT pracovníci dostanou více času na zajištění její kompatibility s firemními nástroji.

Mozilla pokročila s plány na podnikovou verzi Firefoxu


Aktualizace pro firemní verzi Firefoxu nazvanou Extended Support Release (ESR) budou vycházet s mnohem menší frekvencí než běžná verze prohlížeče. Podle současného aktualizačního modelu Firefoxu totiž Mozilla uvolňuje novou verzi každých šest týdnů, což způsobuje správcům firemní sítě vrásky na čele, protože nemají dostatek času na její testování a nasazení.

„Návrh na vytvoření Firefoxu ESR se nyní dostal z fáze úvah do fáze plánování,“ řekl Jay Sullivan z Mozilla Corporation. Společnost by chtěla vydávat jen jednu ESR ročně. Taková aktualizace by navíc obsahovala pouze bezpečnostní opravy a žádným způsobem by nezasahovala do podoby prohlížeče či pluginů v prohlížeči.

Mozilla na projektu úzce spolupracuje s Enterprise User Working Group, pracovní skupinou, jejímiž členy jsou i lidé z firemních IT oddělení. „Během několika měsíců jsme získali skvělou zpětnou vazbu a pevně věříme tomu, že s ESR dosáhneme našeho cíle,“ řekl Sullivan. Společnost hodlá zveřejnit více informací o ESR během následujících několika dní na webu Google Groups skupiny mozilla.dev.planning.

Analytici Mozillu za návrh na vytvoření zvláštní firemní verze prohlížeče vesměs chválí. Podle Ala Hilwy z IDC je to určitě dobrý nápad, který reflektuje skutečnost, že jsou velké firmy méně flexibilní a na nové verze softwaru zkrátka reagují s menší rychlostí než běžný uživatel. S ESR je však spojené jedno riziko. Mozilla totiž nemá jak zajistit, že tuto verzi budou používat opravdu jen firemní uživatelé. ESR si tak bude moci stáhnout každý, komu vadí zrychlený aktualizační cyklus Firefoxu.Komentáře