Mozilla pracuje na Firefoxu pro Windows 8

Jeden z vývojářů Mozilly potvrdil na svém blogu přípravu dotykové verze prohlížeče Firefox pro Windows 8. Mnoho otázek však zatím zůstává nezodpovězených.

Mozilla pracuje na Firefoxu pro Windows 8


Verze „proof-of-concept“ má být podle plánu k dispozici ještě před příchodem léta a s betou pak chtějí vývojáři přijít někdy v druhé polovině letošního roku. Zatím je tedy vše spíše ve fázi plánování. Jak na svém blogu píše Brian Bondy, jeden z vývojářů platformy, v současné době má Firefox pro Windows 8 podobu základní aplikace, která se webovému prohlížeči podobá jen velmi vzdáleně.

Až bude nová verze Firefoxu dokončena, bude patřit do kategorie aplikací desktopů prohlížeče s podporou rozhraní Metro. To v podstatě znamená, že jakmile se Firefox objeví v rozhraní Metro, bude ho uživatel moci používat i v desktopovém prostředí systému. Bondy věří, že díky tomu budou moci uživatelům dotykových zařízení nabídnout stejně kvalitní zážitek, na jaký jsou zvyklí z desktopů.

Prohlížení webových stránek v operačním systému Windows 8 má však jeden háček. Z dokumentace Microsoftu totiž vyplývá, že v rozhraní Metro je možné používat pouze ten prohlížeč, který je nastaven jako výchozí.

Nastavení se dá změnit buď v samotném systému nebo již při instalaci nového prohlížeče. V současné době na tom samozřejmě zase až tak nezáleží, protože jediným prohlížečem pro Windows 8 je IE10, do budoucna by s tím však mohl být problém. V desktopovém prostředí bude uživatel moci používat prohlížečů, kolik bude chtít.

Není zatím jasné, jestli bude Firefox pro Windows 8 distribuován přes Windows Store, podle Bondyho však zůstane možnost stáhnutí prohlížeče z webových stránek Mozilly. Další otázkou je, zda Firefox v Metru bude moci podporovat pluginy typu Flash. Již zmiňovaný prohlížeč Internet Explorer 10 má být totiž od podobných modulů naprosto očištěn a naopak má být co nejvíce kompatibilní s HTML5. Zatím se neví, jaký vliv bude mít toto rozhodnutí na konkurenční prohlížeče. Stejně tak si není Bondy jistý ani tím, jestli bude Firefox pro Windows 8 běžet také na procesorech architektury ARM.Komentáře