Mozilla si stěžuje na výběr prohlížeče ve Windows 7

Společnost Mozilla si stěžuje na plánovanou funkci ballot screen, prostřednictvím které hodlá Microsoft uživatelům systémů Windows nabízet alternativní webové prohlížeče.


Mozille se totiž nelíbí jejich způsob seřazení, který prý bude nesmyslně nadržovat Safari od Applu. ak na svém blogu uvedla Jenny Boriss, pracující v Mozille na pozici user experience designer, ballot screen od Microsoftu, který už byl předběžně schválen Evropskou komisí, je nefér.

Microsoft pro tuto obrazovku s volbou prohlížeče navrhl seznam pěti nejpoužívanějších browserů. Kromě jeho vlastního prohlížeče Internet Explorer (IE) tak jde o Safari (Apple), Chrome (Google), Firefox (Mozilla) a Operu (Opera Software). Sám Microsoft přitom prvně navrhl, aby byl seznam prohlížečů v ballot screen seřazen podle jejich tržního podílu zleva doprava. Proti však byla Evropská komise, podle které by mohlo opět jít o známky monopolního chování.

Nakonec tak bude seznam prohlížečů seřazen abecedně podle jména jejich autorů. To na první pozici předurčuje právě Apple s jeho Safari. Následují ho Google, Microsoft, Mozilla a poslední místo patří Opeře.

„Toto uspořádání je asi tou nejhorší možnou variantou“ píše ve svém příspěvku Jenny Borissová. „Microsoft sice ve svém návrhu napsal, že 'nic v designu a provedení Ballot Screen a prezentaci konkurenčních prohlížečů nebude vyjadřovat zaujatost pro určitý webový prohlížeč ', ale to je přesně to, co současný design dělá. Při zachování současného designu prezentace budou uživatelé Windows volit mezi dvěma možnostmi: IE, protože ho již dobře znají, nebo Safari, protože je umístěn hned na první pozici.“

Podle Jenny Borissové tak bude pro Safari vytvořena nepřiměřená výhoda. Odvolává se přitom na několik studií, které tvrdí, že první pozice v nabídce jeho držitele zvýhodňuje, protože většina západních internetových uživatelů si stránku prohlíží zleva doprava.

Problém vidí Jenny Borissová i ve vhodnosti prohlížeče Safari pro systémy Windows. „Safari má z těchto pěti nabízených prohlížečů nejmenší podíl na trhu a upřímně řečeno, Safari je vhodný prohlížeč jen pro počítače od Applu. Apple neudělal mnoho pro to, aby mohl být konkurenceschopný i ve Windows. Není to jejich prioritou.“

Podle posledního měření společnosti Net Applications, Safari na Windows představoval zhruba 0,3 % ze všech používaných prohlížečů a jeho pozice je silná hlavně na počítačích s Mac OS X, kde nemá tak velkou konkurenci. Pozici lídra si pak udržel IE s 65,7 %. Následovaly ho Firefox s 23,8 % a Chrome s 3,2 %.Komentáře