Mozilla uvolnila první „aurora“ verzi Firefoxu 5

Tento týden Mozilla oficiálně odstartovala nový zrychlený vývojový cyklus Firefoxu 5 uvedením první aurora verze.


Mozilla chce dodržet slíbený termín vydání finální verze Firefoxu 5 v červnu (více viz článek Firefox 5: Mozilla stanovila přesný termín vydání) a původní tři vývojové kanály (noční buildy, beta a Firefox) rozšířili o čtvrtý, nesoucí právě název aurora. Ten je určen pro velmi hrubé buildy, které jsou výrazně méně stabilní než klasické beta verze.

Damon Sicore, ředitel inženýringu v Mozille, říká k otevření nového kanálu, že uživatelé musí počítat s tím, že aurora vydání nebudou tak stabilní, ale uhlazenost celého produktu se bude postupně zvyšovat od současné surové podoby. Sicore informoval, že aktuálně vydaná aurora verze Firefoxu 5 přináší zlepšení ve výkonu, bezpečnosti a stabilitě, i když bližší detaily neuvedl. Ve více technickém postu na blogu Mozilly informoval Christian Legnitto, že kanál aurora odpovídá kanálu „dev“ u Chromu od Googlu, takže se jedná o prvotní a poměrně nestabilní produkt.

V rámci nového vývojového cyklu budou vývojáři Mozilly přidávat nové funkce průběžně a pokud nebudou do termínu vydání finálního produktu doladěné, přesunou je do další majoritní verze. S tímto modelem přišel již Google se svým Chrome, kdy vydává novou verzi tohoto prohlížeče každých 6 až 8 týdnů. Také Microsoft se se svým IE10 přesunuje k rychlejšímu vývojovému cyklu, protože již předvedl první preview tohoto prohlížeče a finální verze by měla přijít podle komentátorů za rok, což je dvojnásobné zrychlení vývojového cyklu oproti dřívějšku.

Aurora build Firefoxu 5 je k dispozici ke stažení ze stránek Mozilly a může běžet společně s produkční verzí Firefoxu 4.Komentáře