Mozilla vydala nové verze Firefoxu 3.5, 3.6 a pátou betu 4.0

Tento týden byl u Mozilly bohatý na nové verze jejích produktů, protože aktualizace se dočkaly prakticky všechny hlavní produkty, včetně e-mailového klienta Thunderbird.


Konkrétně byly vydány nové verze Thunderbirdu 3.0.7 a 3.1.3, které opravují zejména blíže neurčené zranitelnosti, problémy se stabilitou a došlo i k minoritním změnám v uživatelském rozhraním. Do verze 3.1 je pak možné (pro účely testování) stáhnout nový experimentální editor e-mailů, který je ve verzi 0.1 již k dispozici ke stažení jako doplněk z adresy https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/addon/223389/. Mozilla všem uživatelům starších verzí ovšem doporučuje přejít na verzi nejnovější s tím, že podpora verze 3.0 se již blíží ke konci.

Vydána byla také pátá beta verze Firefoxu 4.0, která má již automaticky aktivivanou hardwarovou podporu akcelerace prostřednictvím Direct2D. Tu je ovšem možné využít jen pod operačními systémy Windows Vista a Windows 7 a také s grafickou kartou, která podporuje minimálně DirectX 10.1 nebo 11. Pro ostatní uživatele se starší hardwarovou a softwarovou výbavou se ovšem již pracuje na hardwarové akceleraci za využití Direct3D a OpenGL. Vylepšena byla v páté bětě i podpora Audio APU, která umožňuje pracovat se zvukem přímo v browseru. Oproti předchozí betaverzi došlo celkově k více než 600 úpravám, kompletní soupis (v angličtině) najdete zde - http://www.mozilla.com/en-US/firefox/4.0b5/releasenotes/.

Co se týká produkčních verzí Firefoxu 3.5.12 a 3.6.9, které byly tento týden také uvolněny, jedná se o klasické bezpečnostní aktualizace, které opravují nalezené chyby, zranitelnosti a také stabilitu. Verze 3.6.9 pak kromě opravy celkem 14 chyb, z toho 10 kritických přidává navíc podporu pro hlavičky typu X-Frame Options, které mohou weboví vývojáři využít např. k ochraně uživatelů proti clickjackingu. Nové verze se uživatelům nainstalují buď automaticky pomocí zabudovaného mechanizmu pro update a nebo si je mohou stáhnout z webu Mozilly.Komentáře