Nad chystanou verzí Windows se stále vznášejí otazníky

Microsoft mírní slova svého generálního ředitele, který tento týden při setkání s japonskými vývojáři řekl, že nástupce Windows 7 se na trh dostane v příštím roce. Jasno prý ještě není ani o jeho názvu.


„Zdá se, že došlo k omylu,“ omlouvá se v prohlášení mluvčí Microsoftu. „Netrpělivě očekáváme příchod nového hardwaru pro Windows 7, který bude dostupný v průběhu dalšího fiskálního roku. O názvu další verze Windows nebo datu jejího vydání však dosud nepadlo jediné slovo.“

Ballmer se přitom vyjádřil docela jasně. Podle přepisu jeho pondělní řeči, kterou zveřejnil sám Microsoft, měl Ballmer říci, že se těší na další generaci systému Windows, která vyjde příští rok. „S tím, jaké děláme pokroky, byste měli o Windows 8 slýchávat čím dál častěji. O Windows 8 v tabletech, v desktopech a dalších přístrojích,“ měl prohlásit Ballmer.

Od Microsoftu jde nicméně o poměrně očekávanou reakci. Společnost je totiž zvyklá držet jména svých klíčových produktů dlouho pod poličkou. U Windows 7 tomu nebylo jinak - Microsoft oficiálně tento název použil teprve několik týdnů před uvolněním rané verze pro vývojáře. Stejně tak to není poprvé, co Microsoft varuje před děláním ukvapených závěrů ohledně dalších Windows. Podobné problémy měl i s Windows 7.

Většina analytiků se ovšem shoduje, že se další operační systém od Microsoftu bude opravdu jmenovat Windows 8. Michael Cherry, analytik z Directions on Microsoft, považuje zprávu Microsoftu za velmi matoucí. Zajímalo by ho, jaká část Ballmerova prohlášení měla být nesprávná. „Bylo to jméno, Windows 8? Nebo snad rok 2012?,“ ptá se. Právě datum vydání by podle něj mohlo být trochu jiné. Pesimisticky odhaduje, že se další Windows dostanou na trh teprve koncem příštího roku nebo dokonce až během prvních měsíců roku 2013.

Se svým tvrzením ale Cherry zůstává osamocen. Většina expertů ve skutečnosti věří v dokončení vývoje Windows 8 na podzim 2012. Ti odvážnější pak mluví o říjnovém vydání, tedy stejně jako tomu bylo u Windows 7. „Rád bych se mýlil, ale tohle bude důležitá verze. Bude se hodně dolaďovat a testovat. Něco se změní a s testy mohou začít znovu,“ myslí si Cherry. S podobnými problémy se totiž musel Microsoft potýkat již u Windows Vista.Komentáře