Nová licenční politika Microsoftu zatíží velké podniky

Nedávné zvýšení ceny licencí pro přístup uživatelů (Client Access Licences) podle analytiků nepotěší velké společnosti, ale pravděpodobně značně zvýší příjmy Microsoftu.

Nová licenční politika Microsoftu zatíží velké podniky


Společnost Microsoft 1. prosince přepracovala své tabulky cena za licence pro oblast enterprise, nejvýraznější změnou je zvýšení ceny uživatelský licencí CAL o 15 procent. CAL je licence, kterou je nezbytná pro legální přístup k aplikačním serverům. Největší zisky Microsoftu neplynou z prodeje softwaru samotného, ale z milionů nehmotných licencí.

Až dosud si Microsoft cenil obě kategorie svých licencí – na zařízení a na uživatele – stejně. První z nich je licence vázaná na konkrétní zařízení, typicky stolní nebo přenosné PC. Druhá licence je vázaná na uživatele, který může přistupovat na server z více zařízení.

Uživatelské CAL byly vždy výhodně pro společnosti, jejichž pracovníci využívali více zařízení. Než platit za tři licence za notebook, PC a mobilní zařízení, stačilo zaplatit za jednoho uživatele.

Tato změna může značně zvýšit příjmy Microsoftu. Zatímco zákaznici určitě nebudou chtít platit více, 15procentní navýšení pro ně bude menší ze dvou zel. Většina společností si ani neuvědomuje, že v rámci jejich smlouvy jsou povinni platit přístupové licence za svá zařízení vymykající se definici PC (ať už stolního nebo přenosného). Ale pokud se Microsoft rozhodl auditovat počet licencí a zjistil by, že jich není dost, nepochybně by využil své legální možnosti se na svém cíli finančně zahojit. Jak řekl Paul DeGroot, ředitel konzultační společnosti Pica Communications, která se specializuje na náročnou práci dekódování licenčních pravidel Microsoftu: „Pokud přijde návštěva z Microsoftu a začne se ptát, kolik zařízení se celkem připojuje na e-mailový server Exchange nebo využívá připojení Remote Desktop, mohly by se začít dít ošklivé věci. Všechny ty e-maily odesílané s dostatečně nápomocným a užitečným popisem „Posláno z iPadu“ by pravděpodobně dokazovaly nedostatečné licencování.“

Microsoft zdůvodňuje vyšší ceny nezbytnou podporou mnoha zařízení. Ale ne každý souhlasí. „Pokud mám pouze jednu instalaci Windows a Microsoft Office a chci k ní mít přístup z dálky přes vícero zařízení, proč bych za to měl platit víc?“ ptá se Mark Batrick, analytik firmy Forrester Research. „Stále používám jednu verzi Office, i když z různých zařízení v různých časech. Proč bych měl platit více?“

Z jiného pohledu jde především o další krok v rámci strategie přesunu uživatelů na licence na bázi předplatného. Příkladem může být Office 365, jehož předplatné má formu uživatelské licence, která je použitelná až na pět zařízení.

V každém případě tady jde společnosti Microsoft o miliardy dolarů potenciálního příjmu, na druhé straně si určitě nechce v době krize a zmenšování rozpočtů IT rozezlít velké zákazníky natolik, že by mohli uvažovat o alternativních řešeních.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře