Nová služba od Microsoftu má předpovídat budoucnost

Microsoft do své nabídky již brzy přidá službu s názvem Azure ML zaměřenou na předpovídání budoucího uživatelského chování.

Nová služba od Microsoftu má předpovídat budoucnost


„Chceme přinést Azure ML co nejvíce lidem,“ uvedl korporátní viceprezident a ředitel marketingu SQL Serveru Eron Kelly o Microsoft Azure Machine Learning, jenž má být ve formě veřejné betaverze představen v červenci. „Řada vlastníků firem a marketingových týmů chce svá sesbíraná data vhodně využívat, avšak mají jich příliš velké množství, v němž se složitě orientuje,“ uvedl Kelly.

Microsoft proto přišel s technologií, která má suplovat umělou inteligenci a počítače se díky ní budou moci učit a rozpoznávat chování uživatelů ve velkém množství dat. Technologie podle představitelů Microsoftu vlastně umožňuje předpovídat budoucí akce v závislosti na vyhodnocení dat z minulosti. Tzv. strojové učení se začíná ve velkém využívat například u firem pro detekci zneužití platebních karet. Microsoft technologii využívá u svého hlasového asistenta Cortana v mobilních telefonech, kde se učí chování jednotlivých uživatelů, stejně jako k plánování toho, kolik počítačů bude potřebovat k výstavbě datacenter pro hostované služby Azure.

Cílem Microsoftu je za použití strojového učení zjednodušit složité procesy tak, aby výstupy mohli jednodušeji využívat vývojáři, analytici či vědci. Služba je zaměřena na „zkombinování síly strojového učení s jednoduchostí cloudu,“ uvedl Kelly. Implementace „učících se“ technologií do velkých firem typicky vyžadují velké množství serverů a experty, kteří rozumí tomu, jak algoritmy implementovat. Jelikož je Auzre ML službou, eliminuje nutnost firem vynakládat zdroje na hardware, takže se i menší firmy budou moci pouštět do experimentálních projektů, do nichž by jinak neinvestovali. Microsoft také zapracoval na zjednodušení implementace algoritmů a přidružených nástrojů.

Služba uživatele přivítá rozhraním zvaným Machine Learning Studio. Zde lze pomocí vizuálních ikon symbolizujících některé nejvyužívanější algoritmy díky funkci drag and drop ve vizuálním prostředí nastavovat celé učící procesy. Vývojáři mohou také jednoduše v programovacím jazyku R vytvořit a sdílet své vlastní algoritmy. Nechybí šablony často používaných účících technik. „Azure ML cvičí svůj model pomocí dat z minulosti, optimalizujete jej a následně uživateli poskytne přehledný výstup,“ dodal Kelly s tím, že někdy je třeba vyzkoušet hned několik modelů, aby se přišlo na to, který nejpřesněji předpovídá budoucí akce. Jakmile je model pro analýzu kompletní, je možné jej zveřejnit jako webovou službu na Azure.

Služba bude mít také SDK (software development kit) pro propojení se softwarem vývojářů třetích stran, kteří budou chtít vyvinout vlastní služby a aplikace postavené na Azure ML. Azure ML je již rok ve fázi soukromého betatestování vybranými uživateli, kteří jej využívají například k předpovídání toho, co si jednotliví zákazníci příště nejspíše koupí. Vydání finální verze ani ceny zatím nejsou známy.

 

Úvodní foto: © REIMUSS - Fotolia.com


Komentáře