Nová verze Firefoxu opravuje osm chyb, šest kritických

Společnost Mozilla vydala novou verzi webového prohlížeče Mozilla, která opravuje osm bezpečnostních chyb, především pak nedostatky layoutu a enginu JavaScript. Informovala také o svém plánu přejmenovat verzi 3.1.


Firefox 3.0.7, již druhá bezpečnostní aktualizace tohoto open-source prohlížeče v letošním roce, opravuje přibližně stejný počet chyb jako poslední verze vydaná před měsícem. Z celkových chyb je hned šest hodnocených jako kritických. Jde především o nedostatky v PNG knihovně, layoutu a JavaScriptu.

Mozilla si není jistá, jak moc by čtveřice chyb v JavaScriptu a layoutu mohla být zneužitelná, přesto nechtěla nechat nic náhodě. „V některých případech mohlo docházet k chybnému zacházení s pamětí, což by podle nás mohlo vést ke zneužití a spuštění libovolného kódu“ uvádí Mozilla. Mozilla pomocí nové verze také řeší několik nebezpečnostních chyb, jako je nestabilita prohlížeče, která měla být příčinnou ztráty cookies.

Emailový klient Mozilly – Thunderbird, který prohlížeč Firefox používá mimo jiné pro renderování JavaScriptu, se vlastní bezpečnostní záplaty nedočkal. Podle Mozilly však pro dostatečnou ochranu stačí vypnout používání JavaScriptu  ve výchozím nastavení této emailové aplikace.

Novou verzi Firefoxu si můžete stáhnout pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux z oficiálních stránek výrobce. Současní uživatelé mohou rovněž počkat na provedení automatické aktualizace, k níž by mělo standardně dojít během 48 hodin.

Kromě vydání bezpečnostní záplaty informovala Mozilla o svém záměru přejmenovat hlavní aktualizaci z 3.1 na 3.5.  Úvahy o tomto kroku se objevily již minulý týden, kdy se Mozilla pochlubila rozhodnutím vydat čtvrtou beta verzi, čímž se datum vydání plné verze odsunulo do druhého kvartálu tohoto roku. Jeden z vývojářů této aktualizace, Simon Paquet, tehdy Mozillu vyzval ke změně názvu, čímž by prý mohli dát uživatelům jasně najevo, že nejde jen o malou aktualizaci, ale o velký krok vpřed. Prohlížeč Firefox nyní disponuje 22% podílem na trhu, Microsoft však během března plánuje uvolnit nový Internet Explorer 8 a velkým konkurentem Firefoxu je i nedávno vydaný Safari od společnosti Apple.Komentáře