Nová verze linuxového jádra rozšiřuje podporu hardwaru

Aktulizace linuxového jádra jsou vždy vzrušující, jelikož nabízejí předběžný pohled na to, co budou nabízet budoucí linuxové distribuce a vydání verze 2.6.39 není výjimkou.


Snad nejvíce stojí za zmínku stovky nových ovladačů, které obsahuje a tím nabízí ještě lepší hardwarovou podporu v budoucích verzích bezplatného a open source operačního systému. Nová verze také obsahuje vylepšení virtualizace, zjednodušenou konfiguraci firewallu a další nové funkce.

I přes to, že vydání bylo o několik dní zpožděno, práce na verzi 2.6.39 "byly docela jednoduché," napsal tvůrce Linuxu Linus Torvalds v e-mailu, který oznamuje novou verzi. Její vývoj trval pouhých 65 dní.

Mezi nové a vylepšené ovladače, které obsahuje nové linuxové jádro verze 2.6.39, patří i podpora pro high-end grafické karty a GPU "Cayman" od společnosti AMD, stejně tak podpora pro funkční klávesy notebooků Samsung a pro Wi-Fi čipy Realtek RTL8192CU a RTL8188CU, vyplývá ze zprávy, jež se objevila na webu The H.

Byl přidán i b43 ovladač pro čipy 802.11n od Broadcomu, což znamená, že komponenty BCM4321 a BCM4322 jsou nyní alespoň částečně podporovány. Dále je k dispozici iwlwifi ovladač, který nyní údajně podporuje WLAN čipy série 2000 od Intelu.

Rozšířený Nouveau ovladač vylepšuje podporu pro Nvidia GPU, zatímco základní Poulsbo KMS driver je sice k dispozici, ale bez podpory akcelerace, prozrazuje portál Phoronix.

Podpora pro IP Set zjednodušuje konfiguraci a provoz firewallu, zatímco nový network backend usnadňuje Xen virtualizace. Bluetooth kód byl vylepšen a modifikovaný TCP protokol dokáže redukovat latenci při komunikaci po síti až o 10 procent, prozrazuje web The H.

Na druhé straně nová verze přináší i nevýhody, největší je asi to, že stále není k dispozici podpora pro procesory Sandy Bridge společnosti Intel.

Linuxové distribuce jako je Ubuntu a Linux Mint získávají více pozornosti a uživatelů ve větší míře než kdykoliv předtím a to díky zlepšující se kompatibilitě a použitelnosti. Je skvělé vidět mnoho vylepšení, které teprve přijdou.Komentáře