Nová verze OS Android podporuje i Flash

Verzi 2.2 mobilního operačního systému Android Google označuje za tzv. podnikovou aktualizaci. Navíc kromě lepšího výkonu nabídne i podporu technologie Flash.


Nová verze Androidu nese kódové označení Froyo, což je anglická zkratka pro zmražený jogurt. Přináší více než dvacet nových funkcí, určených především podnikovým zákazníkům. Jednou z nich je i plnější integrace systému s platformou Microsoft Exchange. Díky novému kompilátoru Dalvik se pak aktualizovaný Android může oproti verzi 2.1 pochlubit až pětkrát větší rychlostí.

Hlavní zprávou dne je však podpora multimediální technologie Flash 10.1 a také modulu Adobe AIR (Adobe Integrated Runtime). „Ukazuje se, že lidé Flash skutečně používají,“ neodpustil si viceprezident Googlu, Vic Gundotra, malé rýpnutí do Applu, který odmítá povolit Flash na svých přístrojích iPhone či iPad.

Kromě Flashe došlo ke zlepšení schopností prohlížeče v Androidu 2.2 i díky použití enginu V8 JavaScript, který je součástí Googlu Chrome. Na prohlížeč se podle Gundotry vývojáři soustředili především. „Froyo je v tomto směru důležitým krokem. Dokonce si dovolím tvrdit, že Froyo má nejrychlejší mobilní prohlížeč na světě,“ říká.

Popularita operačního systému Android v poslední době výrazně roste. Google prý nyní zaznamenává asi sto tisíc aktivací tohoto systému denně a od nové verze očekává, že mu tuto hodnotu pomůže ještě navýšit.

K představení aktualizace Froyo došlo na vývojářské konferenci I/O, kde Google také představil nový otevřený video formát založený na kodeku VP8. Mohlo by jít o první jednotný multimediální formát specifikace HTML5. Více se dočtete v článku Vyřeší videoformát WebM spory kolem HTML5?Komentáře