Nové standardy pro tokeny mají blockchain přiblížit lidem

Konsorcium Token Taxonomy Initiative (TTI) vedené organizací Enterprise Ethereum Alliance (EEA) si klade za cíl vytvořit nové standardy pro blockchainové tokeny, které budou moci být využité jakožto digitální měna pro široké spektrum případů -- a to plně v souladu se zákonem. Nově se k němu přihlásila velká jména globálního IT – firmy IBM, Intel či Microsoft.

Nové standardy pro tokeny mají blockchain přiblížit lidem


Nejnovější variantu blockchainových tokenů pro mezinárodní obchod a finance už skupina prezentovala a podniky ji v praxi otestovaly, a to pro mezinárodní transakce.

Token Taxonomy framework 1.0 (TTF) vyvinuly více než dvě desítky korporací sdružených pod vedením Enterprise Ethereum Alliance. Cílem je dát podnikům a vývojářům přístup k sadě různorodých komponentů využitelných k tvorbě tokenů.

Skupina TTI byla poprvé představena už v dubnu letošního roku, a cílem členů, patří též tvorba definic – třeba toho, co je token, a to netechnickým jazykem, bez využití průmyslového žargonu.

„V praxi si může podnik nebo konsorcium vybrat základní typ tokenu a následně zvolit ze seznamu vhodné prvky a vlastnosti, které má token mít, a přidělit je; jde vlastní o starý dobrý drag-and-drop systém,“ popsal Marley Gray, hlavní architekt pro Azure blockchain engineering v Microsoftu a také člen představenstva EEA. „Framework umožňuje podnikatelům vytvořit token vizuálně pomocí designového nástroje, bez nutnosti psát kód. Vývojářům tak zájemce dokáže snadno sdělit: ‚Chci toto‘.“.

Tvůrci nového standardu si dali záležet na tom, aby vysvětlili, že jejich práce se liší od nové kryptoměny Facebooku, Libry, jejíž hlavní problém tkví v nelibosti centrálních bank v USA, Evropě a všude po světě. Řada členů z Libra Association už odešla.

„Libra, alespoň v původní vizi, neměla být regulovaným aktivem,“ vysvětluje Julio Faura, člen TTI a CEO londýnské firmy Adhara. „Zkusit proniknout do vysoce regulovaného procesu, jakým je bankovnictví, s neregulovaným aktivem, je obtížné.“

„Framework TTF ale dává přístup k tokenům všeho druhu, regulovaným i neregulovaným, finančním i nefinančním,“ dodal Faura, který byl až do roku 2018 šéfem R&D a blockchainu v bance Santader.

Jediná sada definicí, technických standardů a pojmů pomůže interoperabilitě blockchainových platforem – a to nehledě na platformu účetní knihy, na které bude stavět, věří Gray.

Inovace a novinky by díky přístupu stavícím na šablonách měly být co nejjednodušší a nejrychlejší, popsalo konsorcium v tiskovém prohlášení. Bohatá metadata zautomatizují procesy jako generování kódu, verifikaci a certifikaci; věci, kterým podnikoví zákazníci nemusí rozumět, ale které jsou pro vývojáře nesmírně cenné. Díky repozitáři na GitHubu mohou jednotlivé týmy sledovat požadavky podniků a agilně reagovat.

Podle Graye se lidé učí o tokenech pomocí use-cases z reálného světa – z konceptů, které nevychází ze současného pojetí kryptoměn, ale ze skutenčných B2B scénářů.

Token založený na TTF frameworku může reprezentovat jakýkoliv typ zboží, komodity nebo měny. Tokeny mohou kupříkladu reprezentovat bonusové body v supermarketu, ale také nemovitosti, cenné kovy, umělecká díla nebo, jednoduše, i vládou jištěnou měnu. Mohou nabýt takové hodnoty, jaké tvůrce požaduje.

„Je to pochopitelné pro každého. Nemusíte být programátor, jako vývojář stačí následovat jednotlivé kroky až ke zdrojovému kódu, podívat se, jak funguje a pak kód znovu využít na front-endu a back-endu,“ popsal Gray.

TTI má v současnosti 25 členů, mezi nimi je Accenture, Adhara, Banco Santander, Blockchain Research Institute, Clearmatics, ConsenSys, Digital Asset, Envision Blockchain, EY, Hedera Hashgraph, IBM, Intel, ioBuilders, Itau, JP Morgan, Komgo, Microsoft, R3 a Web3 Labs.

Odděleně od TTI pracuje na vlastních tokenech banka JP Morgan. Několik členů konsorcia včetně IBM, Microsoftu, Intelu a ConsenSys vytvořilo vlastní testovací tokeny spolu s pilotními projekty – a následně navrhli vlastní specifikace a standardy.

Adhara a ioBuilders oproti tomu vytvořily standard E-Money, který je nyní součástí návrhu TTI, a který umožňuje využití běžných měn v blockchainovém prostředí.

Podle Faura změní tokenizované peníze svět financí a stanou se běžnou součástí digitálních transakcí. Jde podle něj o regulované měnové transakce podpořené chytrými kontrakty na blockchainovém základě. Má jít jen o další způsob, jakým banky emitují a posílají peníze. Nový regulatorní rámec není podle něj nutné vytvářet.

Úvodní foto: Sirin Labs


Komentáře