Novinky ze světa Windows 8

Microsoft zahájil betatesty cloudové zálohovací služby Online Backup Service pro systém Windows Server 8 a další novinky o chystané verzi Windows.

Novinky ze světa Windows 8


Zálohování serverů v cloudu
Microsoft nabízí bezplatné testování záloh chystaného systému pro servery pomocí vlastní cloudové služby Azure. V rámci betatestů je tato služba nabízena zdarma, je ovšem omezena na objem dat do 10 GB. Přístup ke službě zprostředkovává software Online Backup Agent, který zálohuje vybraná data do cloudu. Takto uložené zálohy je možno stáhnout i do jiného počítače.

Nahraná data jsou ve službě Windows Azure uložena komprimovaná a zašifrovaná. Zálohy fungují jako inkrementální, při změně souborů tedy dochází jen k odeslání změněných bloků. Šetří to čas, přenosovou kapacitu i prostor vymezený zálohám. Jak je uvedeno v blogovém příspěvku věnovaném této nové službě, software kontroluje integritu zálohovaných dat a v případě problémů provádí jejich opravu přímo ve vzdáleném úložišti. V blogu je dále uvedeno, že tato služba je k dispozici pouze pro systém Windows Server 8.

Řešení problémů s ovladači
V případě, že používáte nějaký hardware, pro který je obtížné získat ovladače do Windows 8, můžete zdarma vyzkoušet nástroj Driver Detective společnosti PC Driver Headquarters. Podporuje všechny dosud vydané verze Windows 8 a zdarma je k dispozici v rámci vlastních betatestů, které by měly trvat přinejmenším do června tohoto roku. Tento nástroj by měl být schopen najít vhodný ovladač i pro hardware, který není přímo podporován v základní instalaci operačního systému. Uživateli tak odpadnou starosti s prohledáváním internetu a získá přístup k nejvhodnějšímu ovladači v řádu sekund.

Zklamání z dotykového rozhraní
Uživatelé, kteří zkoušejí testovací verze Windows 8, si stěžují na nemotorné ovládání pomocí dotykového displeje a na malou citlivost na dotek. Microsoft minulý týden v blogu upozornil na to, že nová verze Windows byla vytvořena pro počítače, které splňují minimální hardwarové požadavky. Podle Microsoftu si stěžují uživatelé zařízení, která nejsou pro provozování nového operačního systému vhodná.

Na blogu se dále uvádí, že Microsoft se snaží nabídnout co nejlepší ovládání, proto se nyní zaměřuje mimo jiné i na rychlost odezvy při dotykovém ovládání a velikost ploch ovladačů, které by neměly zabírat příliš velkou plochu. Předpokládá se, že v tomto směru by měla být nejlépe vyladěna verze WOA určená pro procesory ARM. Ty jsou určeny zejména pro smartphony a tablety.

Kopie grafického rozhraní
Nová verze tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 s operačním systémem Android používá grafické rozhraní nápadně podobné Metru pro Windows 8. Tímto přístupem v podstatě Microsoftu pomáhá, protože si uživatelé tabletu zvyknou na nový styl ovládání ještě před uvedením finální verze Windows 8, která je plánována na podzim tohoto roku.Komentáře