Nový LibreOffice 4.0 zvládá správu obsahu CMIS

V pátek byla vydána první „čtyřková“ verze kancelářské sady vyvíjené jako open source. Přináší mimo jiné i podporu standardu CMIS (Content management interoperability services) a lepší podporu formátů sady MS Office.

Nový LibreOffice 4.0 zvládá správu obsahu CMIS


LibreOffice 4Nová verze LibreOffice 4.0 je dalším krokem směrem ke kancelářskému balíku pro firemní použití, díky schopnosti pracovat s řadou systémů ECM (Enterprise content managemement) a lepší podpoře řady souborových formátů Microsoftu.


„LibreOffice zůstává hlavní bezplatnou alternativou k Microsoft Office a s novými funkcemi a vylepšeními ve verze 4.0 získává na atraktivnosti,“ říká Phil Karcher, analytik společnosti Forrester.

LibreOffice 4.0 umožňuje organizacím propojit LibreOffice s jejich systémy správy obsahu, jako jsou například Microsoft SharePoint, Alfresco, IBM FileNet P8, Nuxeo, OpenText, SAP NetWeaver Cloud Service a další. Software používá ke komunikaci standard CMIS (Content Management Interoperability Services). Díky CMIS lze načítat a zapisovat dokument do systémů přímo z LibreOffice, není třeba používat nepohodlné a nepřehledné rozhraní www.

LibreOffice přináší také řadu dalších funkcí cílených na korporace. Dokáže nyní importovat soubory z posledních verzí programů Microsoft Visio a Microsoft Publisher a lépe zobrazovat textové dokumenty formátů DOCX a RTF.

Vylepšení prezentací zpracovaných pomocí LibreOffice umožňuje například ovládat běžící prezentaci pomocí chytrého telefonu Android v roli dálkového ovládání. Impress dokáže také zobrazovat na telefonu předvádějícího poznámky a prezentaci synchronizovaně s prezentací na hlavním displeji. Dálkové ovládání prozatím funguje pouze s operačními systémy Linux, ale práce na portování verze pro Windows probíhají.

Tabulkový procesor Calc se funkčně přiblížil Microsoft Excelu. Tabulky lze nyní exportovat jako obrázky a došlo ke zlepšení rychlosti a odstranění řady chyb. Podle Michaela Meekse, který je Free Software Engineer ve spplečnosti SUSE a současně jedním z hlavních správců pro vývoj LibreOffice: „Tabulkový procesor stále ještě není na úrovni Excelu, ale snažíme se o zlepšování škálování, podpory ukládání a o zlepšení výkonu mnoha způsoby.“

Verze LibreOffice 4.0 přináší rozšířenou sadu programových rozhraní, které umožní vývojářů a organizacemi vytvářet lepší zásuvné moduly. Od svého odštěpení od OpenOffice před 30 měsíci nemá LibreOffice nouzi o vývojáře, dosud přitáhl více než 500 vývojářů, kteří zaslali přes 50 000 změn a oprav. Řada komentářů ve zdrojovém kódu byla přeložena z němčiny do angličtiny (základní kód LibreOffice původně přišel od německé společnosti StarDivision a jejího produktu StarOffice).

Úvodní foto: © The Document Foundation


Komentáře