Nový sociální prohlížeč Rockmelt přichází

Tento týden byla představena beta verze očekávaného webového prohlížeče Rockmelt, který nese nálepku sociální prohlížeč. Má tento browser uživatelům co nabídnout?


Rockmelt, který zaštiťuje Marc Andreessen, zakladatel Netscapu, se snaží těžit z dnešní popularity sociálních sítí a podle prvních informací, které se něm objevily v srpnu 2009, se mělo jednat o novou generaci webového browseru, využívajícího webové služby a aplikace (o prvotních informacích o tomto projektu a jeho pozadí viz článek RockMelt: Nový hráč na trhu internetových prohlížečů?). Nyní, o více než rok později, ovšem přichází již funkční beta verze, která se ale nezdá ničím jiným, než dalším sociálním prohlížečem (orientovaným zejména na Facebook), jako je např. již Flock.

Podobně jako Flock integruje Rockmelt sociální aktivity přímo do lišt prohlížeče (konkrétně obsahuje postranní lištu na levé straně, která obsahuje výpis oblíbených kontaktů z Facebooku), takže uživatel může být stále v kontaktu se svými přáteli a přitom procházet růžné webové stránky. Lišta na pravé straně pak obsahuje odkazy na oblíbené weby. Na rozdíl od Flocku ovšem Rockmelt podporuje např. funkci jednoho přihlášení prostřednictvím Facebook ID, které se pak uloží na servery Rockmeltu, takže je možné se k Facebooku přihlašovat z jakéhokoliv počítače, na kterém je Rockmelt nainstalovaný. Výrobce ujišťuje, že všechna uložená data jsou šifrována a zabezpečena, takže by soukromí uživatelů nemělo být ohroženo. Společné s Flockem má Rockmelt i to, že je založen na projektu Chromium, jenž je základem pro browser Google Chrome.

Pro vyzkoušení beta verze Rockmeltu je potřeba přihlásit se na stránkách www.rockmelt.com s použitím vašeho Facebook ID.

Rockmelt také obsahuje dva boxy pro vyhledávání informací, jeden je podobný tomu z Chrome a druhý je pak speciální vyhledávací pole Rockmeltu, které je určeno pro prohledávání webových magazínů.

První komentátoři označují Rockmelt za zajímavý pokus, nicméně dodávají, že jeho funkce nejsou až tak převratné, aby je ostatní výrobci nemohli napodobit, kdyby chtěli. V každém případě bude mít nový prohlížeč díky velké konkurenci poměrně náročnou cestu k získání výraznějšího podílu, protože na tomto trochu existuje již velká konkurence.Komentáře