Nový webový prohlížeč ve Windows 10 bude uživatelsky rozšířitelný

Vývojářský tým, který pracuje uvnitř Microsoftu na Internet Exploreru, potvrdil, že nový prohlížeč s kódovým označením Spartan bude možné rozšířit pomocí přídavků (extensions) a vývojáři tak do něj budou moci jednoduše přidávat nové funkce.

Nový webový prohlížeč ve Windows 10 bude uživatelsky rozšířitelný


 „Ano, pracujeme na vytvoření nového systému přídavků pro projekt Spartan,“ uvedl vývojářský tým na Twitteru. Jde o velmi zajímavou zprávu, která naznačuje, že bude kolem prohlížeče vytvořen pro vývojáře jakýsi ekosystém, který jim umožní přidávat do něj funkce, jež nativně nejsou podporováné.

Takové přídavky by mohly například umožňovat změnu barev záložek, shromažďování uložených stránek určitým způsobem nebo lokální archivaci webových stránek.

Google Chrome a Mozilla Firefox mají své vlastní systémy, které umožňují vývojářům do těchto prohlížečů přidávat vlastní funkce. Vývojáři Microsoftu neuvedli, zda přídavky pro Spartan budou dostupné skrze Windows 10 Store, který má sloužit jako nový e-shop pro nový OS, nebo jiným způsobem.

Na druhou stranu však vývojáři Microsoftu vyvrátili jakékoli pochybnosti o tom, že by Spartan nebyl ve Windows 10 nainstalován jako defaultní prohlížeč. „Uživatelé Windows 10 si budou moci Internet Explorer nastavit jako výchozí prohlížeč a libovolně jej používat,“ stojí v jednom z tweetů. „Spartan je nástupcem IE pro desktop i mobilní zařízení,“ stojí v dalším tweetu.

I když tak Spartan bude ve Windows 10 nainstalován jako výchozí prohlížeč, Microsoft nastínil, že uživatelé budou moci i nadále používat IE, pokud budou chtít. V nejnovější verzi Windows 10 Technical Preview je Internet Explorer 11 jasně označen jako jedna z funkcí, kterou uživatelé mohou zaškrknutím políčka jednoduše vypnout.

Vývojáři včera neupřesnili, jak si uživatelé budou moci ve Windows 10 IE 11 aktivovat, avšak ve Windows 8.1 jsou funkce jako DirectPlay a přídavky typu Windows Media Player spravovány pomocí dialogového okna zvaného "Zapínání a vypínání funkci ve Windows".

Spartan se zatím v žádném buildu Windows 10 neobjevil, podle dostupných informací by vývojářům měl být vůbec poprvé zpřístupněn během několika následujících dnů.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře