Office 2010 přijdou s výběrem preferovaného formátu souborů

Podle informací webu Neowin.net obsahuje Release Candidate verze chystaných Office 2010 obdobu ballot screenu, který se brzy objeví u Windows.


O završení vývoje RC verze Office 2010 jsme vás informovali na začátku měsíce v článku Microsoft dokončil Release Candidate verzi Office 2010 – jedná se již o prakticky hotový produkt, v němž mají být opraveny jen poslední objevené nedostatky a poté by měl jít do výroby. Na celosvětový trh by se pak měl dostat v červnu. Office 2010 RC ovšem byly zpřístupněny jen omezené skupině testerů a nikoliv široké veřejnosti jako tomu bylo v případě bety. Jednou z novinek, která nebyla obsažená v beta verzi Office 2010, je obrazovka s výběrem formátu dokumentů, které chtějí uživatelé používat jako výchozí. Na výběr je buď Open XML, za kterým stojí Microsoft nebo konkurenční ODF. Oba tyto formáty jsou standardizované organizací ISO, přičemž ODF lze považovat za výchozí formát konkurenčního balíčku OpenOffice.org a za jeho rozvojem stojí ODF Alliance.

Nicméně jak současný balíček Office 2007 od Microsoftu, tak OpenOffice.org 3.x již plně podporují i konkurenční formáty (do starších verzí Office je možné tuto podporu doinstalovat), tudíž výběr není opravdu o ničem jiném, než který z formátů bude pro ukládání nastaven jako výchozí. V Office 2007 bylo jako výchozí nastaveno ukládání ve formátu Open XML bez možnosti změny, což přinášelo řadu problémů hlavně s kompatibilitou se staršími verzemi Office, pokud do nich uživatelé nedoinstalovali právě tzv. MS Office Compatibility Pack, neboť v nich nebylo možné dokumenty otevřít.

Komentátoři tento krok Microsoftu označují za snahu vyhnout se případným budoucím sporům s Evropskou komisí jako tomu bylo v případě Internet Exploreru. Naopak Microsoft tvrdí, že jde o snahu o zlepšení interoperability a také o setření některých základních rozdílů mezi jeho kancelářskou sadou a jinými sadami na trhu.Komentáře