Open source svět protestuje proti držení MySQL Oraclem

Odkoupení společnosti Sun Microsystems Oraclem vyvolává stále obavy, hlavně z hlediska budoucnosti open source databázové platformy MySQL.


Michael Widenius, tvůrce databází MySQL, ve své stanovisku, publikovaném na jeho blogu, žádá proto společnost Oracle, aby v zájmu rozptýlení obav po dokončení akvizice Sunu MySQL prodala. Naopak ale prezident Oraclu Larry Ellison ještě v minulý měsíc tvrdil, že si MySQL chce určitě ponechat a to i v případě, že Evropská komise, která převzetí nyní šetří, bude mít v tomto směru námitky. Pro více informací viz článek Oracle: MySQL se nezbavíme.

Také aktivista na poli svobodného softwaru Richard Stallman (na fotografii výše) pak spolu s neziskovými organizacemi Knowledge Ecology International (KEI) a Open Rights Group (ORG) adresovali komisařce EU Neelii Kroesové velmi tvrdě formulovaný dopis, ve kterém žádají právě zákaz prodeje MySQL společnosti Oracle. Cílem této společnosti je podle dopisu udržení pozice na trhu s licencemi a službami týkajícími se databází a ochrana jejich vysokých cen. Autoři dopisu dále predikují, že Oracle bude omezovat vývoj funkcionality MySQL s cílem poškodit postavení této databáze na trhu.

EU se nechala již slyšet, že hodlá velmi pozorně vliv spojení Oraclu se Sunem na trh s databázemi prozkoumat a výsledek svého šetření má zveřejnit 19. ledna příštího roku. Odklad ukončení akvizice Sunu v hodnotě 7,4 miliardy dolarů má nyní pro tuto firmu velmi neblahé následky, neboť měsíčně ztrácí podle Ellisona 100 milionů dolarů a aktuálně Sun propouští dalších 3 000 zaměstnanců. Konkurenti Sunu také intenzivně využívají nejistoty ohledně budoucnosti jeho produktů a nabízejí jeho zákazníkům migraci na svá vlastní řešení (často za zvýhodněných podmínek), přičemž pro řadu ze stávajících uživatelů může být tato nabídka poměrně lákavá…

Zdroj: IT News.skKomentáře