OpenOffice.org 3.2 přináší vyšší rychlost i lepší ovládání

Nová verze open source kancelářského balíčku OpenOffice.org 3.2, která byla ve finální podobě uvolněna v uplynulém týdnu, přináší řadu zlepšení včetně vyšší rychlosti a změn v ovládání.


Vývoj se od uvedení verze 3.1.1 ubíral dále směrem k lepší konkurenceschopnosti vůči balíčku Microsoft Office, takže byla vylepšena práce s tabulkovým procesorem Calc i s nástroji pro tvorbu prezentací (Impress) a grafiky (Draw), dále aplikace podle dostupných údajů startují o téměř o polovinu rychleji, než tomu bylo dříve a vylepšena byla i kompatibilita s formáty Microsoftu i ODF. Podporovány jsou totiž i zaheslované dokumenty Microsoft Office XML, je možné číst OLE objekty ze souborů Excelu atd.

Kancelářský balíček OpenOffice 3.2 je zatím k dispozici ke stažení v anglické (resp. i v německé a dánské) verzi a podle informací ze stránek www.openoffice.cz se na české lokalizaci ještě pracuje, nicméně měla by být k dispozici ve velmi brzké době. Ovšem někteří komentátoři na fóru dokončení překladu odhadují podle dřívějších zkušeností na měsíc až měsíc a půl. Dostupnost lokalizovaných verzí můžete sledovat na této adrese:
http://download.services.openoffice.org/files/localized/

Co se týká budoucích perspektiv balíčku OpenOffice.org, i ten poškodila dlouhodobá nejistota způsobená akvizicí Sunu Oraclem a ještě v polovině ledna analytici firmám doporučovali se balíčku OpenOffice.org vyhýbat dokud Oracle jasně nepředstaví své budoucí plány s tímto produktem. I když totiž zástupci společnosti Oracle na konci ledna prohlásili, že zákazníci Sunu se nemají čeho obávat, již byly od té doby ukončeny dva projekty a to open source řešení pro hosting projektů s názvem Kenai a dále platforma pro vývoj 3D virtuálních světů založená na bázi jazyka Java označovaná jako Wonderland. Pro firmy je otázka budoucí podpory obzvlášť důležitá, neboť musí na přechod na OpenOffice.org investovat nemalé částky spojené s technologickými změnami a přeškolením zaměstnanců a jakákoliv nejistota spíše vede k strategii zůstávat u dosavadního řešení. Na jádře OpenOffice.org je založen i balíček Lotus Symphony 3.0, který vyvíjí společnost IBM (a kterou mimochodem Oracle považuje za svého hlavního konkurenta), takže omezení projektu OpenOffice.org by mělo pravděpodobně neblahé důsledky i na toto řešení z něj vycházející. Více viz článek Lotus Symphony 3.0 chce zaútočit na MS Office.Komentáře