OpenOffice.org definitivně odchází od Oraclu

Oracle se rozhodl předat kódy kancelářského balíčku OpenOffice.org nadaci Apache Software Foundation, kde má vývoj dále pokračovat.


Luke Kowalski, viceprezident pro korporátní architekturu v Oraclu, říká, že darování OpenOffice.org organizaci Apache Software Foundation zaručí, že tento kancelářský balíček bude v budoucnu pokračovat na podobně vyspělé úrovni jako doposud. Zástupci Apache krok Oraclu vítají s tím, že se jedná o závazek a hodlají pokračovat v nastoleném směru.

Také společnost IBM již vydala prohlášení, v němž tento proces podporuje, neboť sama využívá kódy OpenOffice.org pro svůj balíček Lotus Symphony a situace okolo OpenOffice.org pro ni byla v poslední době nepřehledná, zvlášť poté, co Oracle v dubnu ohlásil, že se dalších komerčních zájmů v této oblasti vzdává. Více viz článek Oracle předává OpenOffice čistě do rukou open source komunity.

Oracle získal OpenOffice.org spolu s akvizicí společnosti Sun Microsystems a začal prodávat i komerční verzi pod názvem Oracle Open Office. Ohlásil také i cloudovou verzi Oracle Cloud Office. Nicméně zájem zákazníků byl prý nízký a komentátoři tvrdí, že Oracle si s komunitním projektem tohoto typu ani nevěděl příliš rady. Vzhledem k neshodám řady vývojářů s Oraclem se oddělil od původní větve balíček LibreOffice, jehož vývoje se ujala nově založená The Document Foundation. Její zástupci nyní tvrdí, že jsou připraveni spojit se opět do jediné komunity a pokračovat opět na vývoji původních OpenOffice.org a sloučit tak práce na těchto rozdělených projektech. Jednání The Document Foundation a Apache Software Foundation mají začít co nejdříve.Komentáře