Opera 10.10 s technologií Unite oficiálně dokončena

Společnost Opera Software včera uvolnila novou verzi svého webového prohlížeče Opera s pořadovým číslem 10.10. Ten obsahuje jako standardní součást i dlouho vyhlíženou technologii Unite.


Nová Opera 10.10 disponuje podobně jako verze 10.0 technologií Turbo, která umožňuje rychlejší načítání stránek hlavně při omezené rychlosti připojení a asi hlavní novinkou v této verzi je právě přítomnost technologie Unite, která byla v červnu poprvé představena jako alfa verze (přičemž byla ke stažení jako součást některých nočních buildů Opery 10.0), polovině října byla uvolněna beta verze a nyní byl její vývoj dokončen.

Opera Unite má za úkol změnit jakýkoliv počítač na webový server, který umožňuje uživatelům spouštět aplikace a sdílet své soubory, včetně fotografií a hudby, spolu s ostatními uživateli přímo v prohlížeči. Kromě toho služba disponuje i vlastní formou chatu, nazývanou „lednička“, podobné zdi u oblíbeného Facebooku, kdy si uživatelé mohou navzájem zanechávat poznámky.

Vzhledem k tomu, že Opera Unite vyvolala řadu bezpečnostních otázek, zaměřila se společnost Opera Software na vývoj směrem k bezpečnosti uživatelů. Uživatelé, kteří chtějí např. sdílet svoje fotografie, nemusí již odesílat hesla spolu s URL aby umožnily ostatním přístup ke svým souborům a adresa a heslo jsou nyní odděleny. Opera říká, že tato technologie zvyšuje možnosti uživatelů na webu a ti se tak stávají plnohodnotnými „občany“ virtuálního světa, ne jen konzumenty obsahu vytvořeného druhými a tato technologie je podle slov výrobce logickým pokračováním vývoje, kterým internetové technologie procházejí.

Opera také v souvislosti s uvedením nové verze svého webového prohlížeče informovala, že vítá vývojáře, kteří budou mít zájem psát aplikace pro technologii Opera Unite, přičemž vyhlásila i soutěž o nejlepší aplikaci tohoto typu. Bližší informace najdete na adrese http://my.opera.com/community/blog/2009/10/23/battle-for-the-best-opera-unite-applications.

Opera Software se svými produkty snaží odlišit od konkurence a nabídnout něco nového, co uživatelé u jiných produktů nenajdou. Přesto ale podíl jejího prohlížeče již dlouhodobě stagnuje a nových uživatelů přibývá jen poskrovnu. Ke stažení je Opera 10.10 jako vždy k dispozici z adresy http://www.opera.com/download/.Komentáře