Opera 10.5 sedminásobně zrychluje zpracování JavaScriptu

Společnost Opera v tomto týdnu uvedla první zkušební verzi prohlížeče Opera 10.5, která přináší nový renderovací engine Presto 2.5, JavaScriptový engine Carakan a také nové funkce.


Zatím se jedná o velmi ranou verzi označovanozu jako pre-alfa, která je určena primárně pro vývojáře a testery, nikoliv pro běžné používání. K dispozici je momentálně ve verzích pro Windows a Mac OS X, pro Unix a Linux se objeví později.

Roberto Mateu, produktový analytik společnosti Opera, na svém blogu píše, že Opera 10.5 je oproti verzi 10.10 v benchmarku SunSpider, zaměřeném na JavaScript, rychlejší více než sedmkrát, což je výrazný posun kupředu.

Nová Opera navíc využívá renderovací engine Presto ve verzi 2.5, který rozšiřuje podporu pro CSS3 a HTML5. Podporována je i hardwarová grafická akcelerace zobrazování obsahu v prohlížeči díky nové grafické knihovně Vega.

Sami zástupci Opery označují vydanou pre-alfu nového prohlížeče za jakousi ochutnávku budoucích technologií a zatím není k dispozici časová osa pro vývoj tohoto produktu a není ani jasné, kdy by měl být dokončen. Mateu upozorňuje, že současný build Opery 10.5 není stabilní a má problémy např. s velkým využitím operační paměti a obsahuje řadu chyb a také ne všechny elementy uživatelského rozhraní byly již naimplementovány. Uživatelé Windows 7 a Visty by měli pozorovat u nové Opery vizuální změny, neboť je využíván např. skleněný efekt rozhraní Aero.

Mezi další novinky Opery ve verzi 10.5 patří např. privátní panely a okna, která slouží pro prohlížení „citlivého obsahu“ a po uzavření jsou smazány všechny stopy po uživatelově činnosti. Pokud si novou Operu i přes varování výrobce chcete vyzkoušet, je k dispozici ke stažení ze stránek Opera Labs, kde najdete i bližší informace o všech novinkách v uvolněné testovací verzi.

Opera v tomto týdnu také aktualizovala beta verzi svého mobilního browseru Opera Mobile 10, která nyní disponuje rychlejším nahráváním, auto-rotací na větším počtu přístrojů či integrací vstupu z nativní klávesnice. Opera je přesvědčena, že tento prohlížeč je schopný poskytnout vše, na co jsou uživatelé zvyklí z desktopových browserů, jen na menším displeji.Komentáře