Opera 10: Třetí beta odpovídá na požadavky uživatelů

Společnost Opera Software v minulém týdnu představila třetí beta verzi svého webového browseru Opera 10. Kupodivu v něm není obsažena technologie Unite, kterou druhá beta již obsahovala.


Opera 10 beta 3 přináší jako hlavní změny vylepšení při práci s panely, kdy uživatelé mají nyní možnost umisťovat náhledy otevřených panelů po levé či pravé straně hlavního okna prohlížeče, stejně tak jako na horní a spodní straně, což již umožňovaly předchozí verze.

Opera také rozšířila počet podporovaných jazyků v nové beta verzi na 38 (čeština je součástí již od druhé bety) a také aplikovala několik změn v uživatelském rozhraní, které vytvořil designér Jon Hicks ve spolupráci s uživateli, neboť se již delší dobu aktivně zajímá o to, co by si uživatelé přáli ve svém prohlížeči nejvíce změnit a jakým způsobem. Opraveny byly samozřejmě i všechny objevené chyby a byla zvýšena stabilita browseru.

Překvapením se stala nepřítomnost softwaru Opera Unite, který umožňuje využívat uživatelské PC jako webový server a jenž byl již součástí předchozí bety, jak již bylo zmíněno v úvodu. Důvodem může být to, že tato technologie zůstává stále ve fázi alfa. Více detailů najdete v článku Opera Unite: Klientské PC webovým serverem.

Jon von Tetzchner, CEO společnosti Opera Software o novém prohlížeči hrdě prohlašuje, že třetí beta nového prohlížeče s renderovacím enginem Presto 2.2 přináší řadu vylepšení pečlivě zanesených podle požadavků uživatelů a všechny provedené změny mají svůj smysl. Důraz byl kladen i na to, aby vše dobře vypadalo z estetického hlediska. Jon von Tetzchner pak dodává, že je na tuto verzi obzvlášť pyšný a doufá, že osloví svými benefity co nejvíce uživatelů. Neprozradil však, zda Opera chystá ještě další beta verze a kdy by měl na trh dorazit finální produkt. Podle našeho dojmu však prohlížeč působí již předfinálním dojmem a během jeho několikadenního testu s ním nebyly zaznamenány prakticky žádné problémy.

Opera 10 také obsahuje technologii Turbo, kterou jsme již detailně podrobili zkoumání v článku Testovali jsme technologii Opera Turbo: Jaká je v praxi? Tato technologie umožňuje kompresi přenášených dat a hlavně u pomalejšího připojení přináší výrazné zrychlení práce a menší zatížení linky. I zde jsme u třetí beta verze zaznamenaly pokrok směrem kupředu, neboť již byla opravena chyba s nefunkčností hesel na stránkách, kde bylo nutné se přihlašovat (typicky hlavně e-mailové schránky a další účty podobného typu) a ještě u druhé bety Opery 10 bylo nutné pro tuto činnost vždy technologii Turbo vypnout.

Opera 10 beta 3 je ke stažení z webových stránek výrobce a dozvíte se na nich i další informace o nových technologiích, které tento prohlížeč obsahuje a jimiž poměrně výrazně vybočuje z řady konkurenčních browserů.Komentáře