Opera: Internet Explorer z Windows 7 zmizí jen „na oko“

Norská společnost Opera Software, která stojí za vyšetřováním Microsoftu Evropskou komisí ohledně přítomnosti Internet Exploreru ve Windows, zůstává stále nespokojena s řešením, které tento výrobce nabídl.


V předminulém týdnu Microsoft popsal několik detailů ohledně toho, jak bude fungovat edice Windows 7 E bez Internet Exploreru, která má být určena pro evropský trh. Arik Cohen, programový manažer Microsoftu konkrétně na firemním blogu informoval, že jediný rozdíl bude v tom, Internet Explorer nebude dostupný přímo jako spustitelná aplikace, ale všechny ostatní jeho části budou v systému dále přístupné. Nedojde tedy k úplnému odstranění tohoto prohlížeče, ale jen k jakémusi „zneviditelnění“, podobně jako tomu bude s některými dalšími aplikacemi Windows 7. Všechny soubory budou dostupné na disku, ale nenahrají se při startu systému do operační paměti, upřesnil Jack Mayo, programový manažer týmu Windows s tím, že by tyto aplikace měly jít později znovu kdykoliv aktivovat.

Arik Cohen toto řešení obhajuje tím, že bude zaručeno, že budou i ve Windows 7 E fungovat bez problémů všechny aplikace, které vyžadují pro svůj běh některou z komponent Internet Exploreru. Vzhledem k jeho dosavadní svázanosti s operačním systémem totiž není jeho úplné vypuštění bez výrazného nárůstu problémů s kompatibilitou příliš reálné.

Toto vypnutí Internet Explereru ve Windows 7 E má mimo jiné velmi nepříjemný následek a to že v Evropě nebudou nabízeny upgrade verze z Visty a uživatelé budou muset nové Windows tedy instalovat zcela znovu. Vzhledem k tomu, že ale i ve Windows 7 E bude Internet Explorer de facto stále přítomný, působí toto omezení ze strany Microsoftu naprosto nelogicky.

Podle společnosti Opera je navíc pouhé „kosmetické“ zneviditelnění Internet Exploreru málo a tento krok nemůže naplno obnovit konkurenci na trhu desktopových webových prohlížečů, tvrdí CTO Opery Hakon Wium Lie. Opera již v minulosti snahy Microsoftu ohledně nepřítomnosti Internet Exploreru 8.0 ve Windows 7 kritizovala a Lie si stěžuje, že renderovací engine tohoto prohlížeče v systému stále zůstane, neboť některé komponenty, jako je třeba služba Windows Update, jsou na něm závislé.

Vzhledem k tomu, že vyšetřování Microsoftu Evropskou komisí stále pokračuje, bude se Opera podle slov svých zástupců snažit prosadit, aby se uživatelům ve Windows objevovala obrazovka, která jim dá přímo na výběr z několika prohlížečů. Ty by mohly být buď již předinstalované na novém počítači a nebo dle výběru staženy a následně nainstalovány. Podle předběžných stanovisek úředníků EU se zdá, že právě toto řešení by mohlo být preferované.

V praxi je ovšem pravděpodobné, že výrobci počítačů budou i v Evropě na nabízené počítače s Windows 7 E prohlížeč Internet Explorer 8.0 ručně doinstalovávat a podle některých komentátorů zůstane vše prakticky při starém... Viz např. článek Vůbec nic se vlastně nezmění. IE bude ve Windows stále na svém místě.Komentáře