Opera Next sází na minimalismus a nové jádro

Včera uvolněná beta verze prohlížeče Opera již používá vykreslovací jádro WebKit, které přebírá z projektu Chromium.

Opera Next sází na minimalismus a nové jádro


Opera Next je k dispozici pro operační systémy Windows a Mac OS X. Z poslední verze 12 se přitom přešlo rovnou na číslovku 15, čímž má dojít k symbolickému propojení s novým jádrem WebKit, které dosud používaly pouze prohlížeče Safari a Chrome.

Google nicméně pro Chrome používá upravenou variantu WebKitu, kterou nazval Blink. Podobně na to chce jít i Opera. Nasazení WebKitu má být proto jen prvním krokem.

„Desktopovou Operu jsme od základů překopali. Díky jádru Chromium dostanou uživatelé vysoce výkonný prohlížeč splňující všechny standardy,“ uvedla společnost v prohlášení.

Kromě nového jádra dostal prohlížeč Opera Next 15 také nový kabát. Uživatelské prostředí nyní působí čistším dojmem. Zmizela většina tlačítek a různých uživatelských komponent. Dalo by se dokonce říci, že se teď Opera více podobá prohlížeči Chrome. Tímto směrem se v současné době ostatně ubírá většina prohlížečů, včetně Internet Exploreru. Cílem je dát co nejvíce prostoru webovému obsahu.

Aktualizace obsahuje i několik nových funkcí. Došlo například k úplnému sjednocení adresního řádku a vyhledávacího pole. Opera dále přepracovala kartu Rychlý přístup používanou pro uložení nejnavštěvovanějších stránek a přidala nástroje Discover, což je v podstatě agregátor zpráv, nebo režim Off-Road, který by měl umožnit rychlejší načítání stránek při pomalém internetovém připojení.

Z prohlížeče také zmizel integrovaný emailový klient. Ten bude Opera nyní nabízet samostatně pod názvem Opera Mail.

Úvodní foto: Scanrail - Fotolia.com


Komentáře