Opera: Možnost výběru prohlížeče ve Windows by měla být celosvětová

Společnost Opera vítá rozhodnutí Microsoftu, že bude nabízet uživatelům volbu internetového prohlížeče a tvrdí, že tento krok by neměl být omezen jen na Evropu, ale měl by být rozhodně celosvětový.


Ještě nedávno se zástupci Opery tvářili velmi nespokojeně s pouhým „zamaskováním“ Internet Exploreru v chystaných Windows 7, jak jsme psali v článku Opera: Internet Explorer z Windows 7 zmizí jen „na oko“. Nyní Hakon Wium Lie, CTO norské společnosti Opera Software, naopak vyjadřuje spokojenost nad rozhodnutím Microsoftu zabudovat do nového operačního systému informační obrazovku, která by uživatele informovala o tom, jaké internetové prohlížeče si mohou nainstalovat. Tento krok byl podle něj klíčový, ale je opět nedostatečný.

Podle zástupce Opery je omezení jen na region Evropské unie hlavním problémem, neboť by stejná pravidla měla platit po celém světě a uživatelé by měli mít svobodu volby i za hranicemi EU. Nicméně v tomto případě by již šlo čistě o projev dobré vůle Microsoftu, neboť případ je řešen jen na území EU.

Microsoft o přidání informační obrazovky o výběru prohlížeče informoval v pátek s tím, že ta by se měla objevit nejen v nových Windows 7, ale i ve starších verzích jako jsou Windows Vista a Windows XP, kde byl Internet Explorer výchozím prohlížečem. K výběru by měly být prohlížeče od čtyř až devíti konkurentů Microsoftu a pak i samotný Internet Explorer, přičemž zástupci Evropské komise, která s Microsoftem v této oblasti vede spor, považovali toto řešení za preferované, zatímco Microsoft se mu až do konce minulého týdne snažil vzdorovat.

Podobně jako Opera hodnotí krok Microsoftu i Mozilla, která byla přizvána ke sporu a hodnotí tuto skutečnost jako pozitivní s tím, že dále podpoří možnost uživatelů mezi jejich výběrem. Nicméně podle Johna Lilliyho, CEO Mozilly není jasné, kdo rozhodne, jaké konkurenční prohlížeče budou v nabídce zastoupeny a navrhuje proto, že vodítkem by mohl být například podíl jednotlivých browserů na Evropském trhu.

Microsoft také informoval, že obrazovku s možností výběru prohlížeče umístí do svých systémů po dobu pěti let, takže se bude pravděpodobně vztahovat i na nástupce Windows 7. Jak bude řešena situace po uplynutí tohoto období není zatím jasné.Komentáře