Oracle Database 11g R2 přijde údajně již brzy

Společnost Oracle má v plánu vydat v září dlouho očekávaný update pro jejich hlavní databázi, alespoň podle zdroje, který je seznámen s plány této firmy.


Společnost má naplánovanou minimálně jednu předváděcí akci k příležitosti vydání Oracle 11g R2, které připadá na 29. září. Mluvčí firmy to ovšem odmítla komentovat.

Společnost Oracle se zatím snaží zveřejňovat co nejméně informací o 11g R2, všichni betatesteři museli slíbit mlčení. Webová stránka s informacemi o předváděcí akci konané 29. září zatím obsahuje jen náznak nových vlastností databáze, slibuje například menší náklady, větší výkon a bude dovolovat IT obchodům vylepšovat aplikace v databázi i když budou uživatelé on-line. Od 11g R2 se také čeká vylepšení v oblasti grid computingu, obsluhy uložení a clusteringu.

Blížící se vydání není velkým překvapením, jelikož prezident společnosti Oracle, Charles Phillips, již dříve prozradil na konferenci o výdělcích, že verze 11g R2 by mohla vyjít v prvním čtvrtletí fiskálního roku společnosti, které začalo v červnu.

Nicméně datum vydání podle prezidenta Phillipse i zářijové vydání je časově bližší než výroční OpenWorld konference společnosti Oracle, která je naplánována na 11. až 15. října a mohla by být dobrou příležitostí pro vypuštění 11g R2.

Jenže nově vydaná verze 11g R2 by mohla urychlit upgradování ze starších verzí, hlavně 10g, jelikož ta je podle mnoha zákazníků více stabilní než 11g vydaná v červnu 2007.

Zpráva o blížícím se vydání byla zveřejněna na blogu Iana Abramsona, prezidenta skupiny Independent Oracle Users Group, která byla zapojena do beta testování.

"Ve starém vtipu se říká: Jak poznáte, zda je někdo DBA (nejvyšší stupeň manažerského vysokoškolského vzdělání) zelenáč nebo zkušený DBA? Zelenáč hned nainstaluje první verzi softwaru, zatímco zkušený si počká na Release 2," napsal Abramson. "Bohužel na tomto vtipu je hodně pravdy, spousta organizací si často čeká na druhou verzi softwaru předtím než ho nainstaluje. A teď tu máme Oracle 11g R2 a můžeme jen čekat a hádat, co se bude dít."Komentáře