Oracle: MySQL se nezbavíme

Konečně padlo první přímé slovo na téma budoucnosti MySQL v souvislosti s akvizicí Sun Microsystems – Oracle databázi bude dále držet při životě. Potvrdil to sám Larry Ellison.


Ať už Evropská komise řekne cokoli, Oracle si stojí za tím, že vývoj MySQL bude probíhat pod jeho střechou i nadále. Evropského regulátora, který plánovanou akvizici vyšetřuje z antimonopolního pohledu, a tím celý obchod velkou měrou zdržuje, znepokojuje fakt, že Oracle by akvizicí ovládl i konkurenční produkt.

Šéf Oracle Larry Ellison řekl, že se MySQL nezbaví jen proto, aby Evropská komise dala akvizici zelenou. Prohlásil, že databázový software vyvíjený jeho firmou v žádném případě není konkurencí MySQL.

Ellison to uvedl na konferenci Churchill Club, kde vystoupil s bývalým šéfem společnosti Motorola a současným představitelem Sun Microsystems Edem Zanderem. Řekl, že Sun Microsystems kvůli průtahům způsobeným vyšetřováním Evropskou komisí měsíčně přichází asi o sto milionů dolarů. Sám by rád akvizici dokončil co nejdříve. Komise však své stanovisko nemusí vyřknout dřív než v lednu příštího roku.

Od chvíle, co Oracle oznámil plány odkoupit Sun, se zainteresovaní lidé nepřestali ptát, co provede s hardwarovými a softwarovými produkty Sunu. Korporace dlouho mlčela, ale v poslední době začíná konečně promlouvat. Podle všeho si Oracle ponechá vše, co Sun dělá Sunem. Mezi řadou uživatelů panovala obava právě o budoucnost databáze MySQL –  Ellison však v kontextu reakce na probíhající šetření Komisí jejich obavy uhasil. Oracle si MySQL ponechá.

Oracle podle Ellisona není konkurentem MySQL, ale konkuruje produktům jako Microsoft SQL Server a IBM DB2. "S MySQL jsme nikdy nesoutěžili. Oracle a MySQL jsou sice databáze, ale určené pro zcela odlišné trhy," uvedl. "Ne, opravdu se MySQL nevzdáme, ani když to po nás bude Evropská komise požadovat," dodal.

Na akvizici si posvítili i američtí regulátoři, kteří v ní nenašli žádný problém a prohlásili ji za prospěšnou pro hospodářskou soutěž. Podle Ellisona Evropská komise nakonec dojde ke stejnému závěru.

Larry Ellison hovořil také o tom, že z Oraclu chce mít takovou korporaci, jakou bývala Velká Modrá. "Chceme být jako IBM za časů T. J. Watsona mladšího. [...] To bylo tehdy, kdy IBM byla opravdu dominantní softwarovou společností. Watsonova IBM byla největší společností v historii Ameriky, protože se pyšnila tou kombinací hardwaru a softwaru, kterou používala většina firem na planetě." Takové plány má Oracle se Sun Microsystems. "Myslíme si, že spojením technologií Sunu a technologií Oracle můžeme uspět a IBM porazit. To je náš cíl," řekl.

Na otázku, zda si Oracle ponechá vše z portfolia Sunu, Ellis odvětil: "Necháme si všechno. [...] Sun má úžasné technologie."Komentáře