Oracle se zbavuje Javy. Zatím jen té v prohlížeči

Kvůli bezpečnostním chybám bude plugin Javy postupně zcela stažen. Zásuvného modulu Javy, který se za roky vývoje stal zdrojem obrovského množství bezpečnostních chyb, se Oracle zbaví. Nutno říci, stýskat se nám po něm nebude.

Oracle se zbavuje Javy. Zatím jen té v prohlížeči


Oracle získal Javu v roce 2010 po odkoupení původního vývojáře, Sun Microsystems. Nyní oznámil, že ve verzi Java 9 (dostupná jako early-access beta) již nebude doporučováno plugin užívat, i když to bude ještě možné. Pozdější verze pak nebudou plugin vůbec obsahovat.

Prohlížeče však předběhly Oracle. Většina velkých hráčů na trhu se rozhodla plugin nepodporovat už dříve; Chrome odrazuje od jeho užívání od dubna, Firefox pak učinil to samé v říjnu. Nový prohlížeč Microsoftu, Edge, neobsahuje žádnou podporu zásovného modulu.

Vzhledem k postoji prohlížečů je vlastně poměrně nedůležité, co Oracle udělá: I v případě, že by plugin podporoval a vyvíjel dál, byl by stejně jen velmi těžko použitelný. Jen Internet Explorer 11, sám zastaralý se zastaveným vývojem, který vydává pouze bezpečnostní záplaty, bude pravděpodobně Javu podporovat i nadále.

Nicméně, zastavení podpory pluginu i tak naštve některé velké firmy a státní aparáty, které ignorovaly varování o nebezpečnostni Javy a nutily své zaměstnance k tomu, aby používali Java applety ve svých prohlížecích. Oracle jim alespoň poskytuje rady, jak nejlépe přejít od pluginu k jiným, lepším alternativám.

Úvodní foto: © Oracle


Komentáře