Oracle uvolnil Solaris 11 Express, ovšem ne pro komerční použití

Společnost Oracle včera uvolnila OS Solaris 11 Express, což je bezplatná verze jejího unixového operačního systému Solaris. Verze Express je považována za jakési jeho preview.


Původně se o Solaris Expressu hovořilo jako o náhradě za OpenSolaris, jehož podpora podle dostupných informací skončila, ale Oracle jasně s novou verzí vymezil hranice – Solaris 11 Express má být totiž určen jen pro testovací a vývojové účely a kdo jej chce používat i pro další činnosti, musí si zakoupit plnou verzi. Navíc vývoj již probíhá za zavřenými dveřmi, takže původní otevřenost OpenSolarisu také zmizela do nenávratna a není divu, že vzniklo hned několik projektů, které se snaží pokračovat ve stopách původního OS. Jde např. o projekty Illuminos nebo OpenIndiana.

Co přináší Solaris 11 Express za novinky? Podle Oraclu je to výrazně zrychlené vypínání systému, které trvá oproti verzi 10 údajně jen polovinu doby, také bootování se zkrátilo jen na desítky sekund. Nová verze též přidává podporu virtualizace sítě, integraci s on-line portálem pro podporu od Oraclu či vylepšení souborového systému ZFS. Podle Oraclu je systém kompatibilní s více než 11 000 aplikacemi vyvinutými třetími stranami na zhruba tisícovce systémů s procesory Sparc i x86.

Solaris 11 Express také přináší administrátorům nové možnosti při instalaci, patchování, instalování aplikací a v dalších oblastech správy a pomáhat by jim měla celá řada novinek, která bude detailněji probírána během webcastu k této nové verzi, který je naplánovaný na 7. prosince.

Jak již bylo naznačeno na začátku, Oracle zdůrazňuje, že podle platné licence tuto verzi není možné na rozdíl od OpenSolarisu používat k jakýmkoliv komerčním účelům.Komentáře