Pět web-centrických alternativ k Chrome OS

Operační systém Google Chrome není jediným web-centrickým OS, produkty tohoto typu je možné používat již poměrně dlouhou dobu. My jsme pro vás vybrali pětici těch nejlepších.


Googlu rozhodně nelze odepřít zásluhu za výraznou popularizaci web-centrických systémů a to Chrome OS ještě ani nevyšel. Přesto však nejde o nijak revoluční myšlenku - nejčasnější příklady se datují až do roku 1999. Chrome OS tuto oblast nepochybně posune o úroveň výše, nicméně již nyní se na trhu nachází několik web-centrických OS, které jsou kvalitní alternativou k desktopovým systémům. Zde je výběr několika z nich.

Cloudo
Tento webový operační systém se sice stále nachází ve fázi beta, přesto je ho možné považovat za vážnou budoucí konkurenci pro OS Chrome. Cloudo vám umožní přihlásit se k vašemu uživatelskému účtu z libovolného místa. Plusem je i jeho velká flexibilita: počítá se s možností měnit vzhled uživatelského rozhraní a vývojářům bude umožněno vyvíjet pro tuto platformu vlastní aplikace. Se spuštěním OS Cloudo se počítá v průběhu příštího roku, jeho beta verzi však můžete vyzkoušet již nyní.

Glide
K dispozici je již jeho nejnovější verze 4.0. Glide umožňuje synchronizaci vašeho online desktopu s mobilním zařízením, přičemž je zaručeno poměrně konstantní připojení k vašim datům. Tento webový OS, založený na multimediální technologii Flash, nabízí podporu většího množství uživatelů, stejně jako působivých 20 GB úložného prostoru v cloudu. To vše bez reklam.

Jolicloud
Projekt, k jehož uvedení došlo docela nedávno, v létě 2008, je podobně jako Chrome OS úzce zaměřen na netbooky. Na oficiálních stránkách systému je možné se dočíst o široké škále kompatibilních zařízení a seznam stále roste.

Hlavní myšlenkou Jolicloud je vytvoření více organického OS, který odstraňuje potřebu nákladných softwarových produktů. Podrobný vývoj Jolicloud je možné sledovat prostřednictvím vlastního kanálu sociální sítě Twitter.

EyeOS
EyeOS je jedním z nejpoužívanějších cloud-centrických operačních systémů. Od svého spuštění v roce 2005 nalezl uplatnění u velkého množství různých firem a organizací, stejně jako nespočtu běžných uživatelů. Součástí EyeOS je velké množství softwarových produktů, včetně kancelářských aplikací a vývojového prostředí, díky čemuž je plnohodnotnou alternativou k OS Chrome.

Windows4All
Poslední položku v našem seznamu představuje webová aplikace Windows4All, která napodobuje desktopové prostředí Windows 7. Nabízí množství základních programů, které jsou součástí desktopových Windows, jako například Malování, Poznámkový blok či Solitaire. Windows4All je však spíše experimentem, testujícím mmj. i schopnosti technologie Silverlight, než legitimním webovým OS. Přesto je ho však možné považovat za kvalitní příspěvek do portfolia webových aplikací.Komentáře