Piráti zůstanou piráty i po upgradu na Windows 10

Představitelé Microsoftu potvrdili, že i když americký gigant umožní upgrade na Windows 10 i uživatelům pirátských verzí Windows 7/8/8.1, nedojde tím k legalizaci jejich operačního systému.

Piráti zůstanou piráty i po upgradu na Windows 10


Jak uvedl Microsoft, nelegální kopie Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1, které budou upgradovány na Windows 10, budou i nadále označeny jako „neoriginální“.

„I když na Windows 10 budou moci přejít také uživatelé ilegálních kopií Windows, tento upgrade nezmění stav licence na legální,“ uvedl mluvčí Microsoftu.

„Pokud byl systém považován za ilegální či špatně zalicencovaný před provedením upgradu, zařízení bude považováno za nelegální či špatně zalicencované po upgradu i nadále,“ dodal mluvčí.

Dodatečné vyjádření Microsoftu přišlo poté, co americký gigant na počátku tohoto týdne oznámil, že na Windows 10 budou moci přejít i uživatelé pirátských kopií Windows 7/8/8.1.

Jak je však nyní vidět, přechod na Windows 10 celý systém nezlegalizuje. „Věříme, že zákazníci časem ocení hodnotu legální licence Windows a my jim přechod na legitimní verzi co možná nejvíce usnadníme,“ uvedl mluvčí.

V současné době se uživatelům ilegálních verzí Windows 7/8/8.1 zobrazuje při každém spuštění systému upozornění a pozadí desktopu každou hodinu zcela zčerná.

Toto opatření bylo poprvé představeno u Windows 7. Uživatelé ilegálních verzí Windows 7 a vyšších tak nečelí tvrdým opatřením, jak tomu bylo u Windows Vista/XP, kde se operační systém automaticky přepnul do módu s omezenými funkcemi, v němž nefungovalo nic kromě Internet Exploreru (a i ten běžel pouze omezenou dobu). U Windows 10 se pirátům podle všeho objeví pouze stejné upozornění jako u Windows 7 a vyšších.

Uživatelé ilegálních verzí se musejí potýkat ještě s dalším problémem - mohou stahovat pouze kritické bezpečnostní aktualizace, nikoli patche dobrovolné.

Experti tak usuzují, že Microsoft uživatelům ilegálních verzí Windows 10 nebude distribuovat nové funkce a vylepšení, které pro tento OS plánuje vydávat každý měsíc. Pokud by totiž Microsoft pirátům poskytoval nová vylepšení, neměli by tito žádnou motivaci přejít na legální verzi svého OS.

Nebylo by navíc překvapením, kdyby velké množství pirátů přechod na Windows 10 zcela vynechalo. Uživatelé ilegálních kopií Windows se totiž často vyhýbají službě Windows Update ze strachu, že se jim skrze ni do systému stáhne „patch“, který jejich verzi Windows označí jako ilegální.

Úvodní foto: © Feng Yu - Fotolia.com


Komentáře