Plánované Windows 8 budou prý i ve 128bitové verzi

Podle informací uniklých ze společnosti Microsoft se pro další verze systému Windows počítá i s podporou 128bitových procesorů. V souvislosti s tím se dokonce již mluví i o verzi Windows 9.


Ještě ani nedošlo k oficiálnímu vydání operačního systému Windows 7 a už se vedou vášnivé diskuze o jeho nástupci. Podle nejnovějších informací by totiž jádra dalších verzí Windows 8 a 9 mohla být kompatibilní s 128bitovou architekturou.

Na svém profilu sociální sítě LinkedIn to alespoň tvrdil Robert Morgan, který je údajně členem výzkumného a vývojového týmu Microsoftu a dříve pracoval například i u IBM. Profil byl sice později z LinkedIn odstraněn, nicméně je možné si jej stále prohlédnout prostřednictvím Google cache. http://209.85.229.132/search?q=cache:X-SeLBi04IgJ:www.linkedin.com/pub/robert-morgan/16/303/aa4+Robert+Morgan,+Senior+Research+and+Development+at+Microsoft&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=uk

Morgan v jednom svém příspěvku doslova uvádí, že pracuje na zajištění zpětné kompatibility pro spouštění instrukcí architektury IA-64 na 128bitovém procesoru architektury IA-128. To vše pro potřeby operačních systémů Windows 8 a 9.

Z Morganova profilu dále vyplynulo, že Microsoft pro blízkou budoucnost doufá ve vytvoření úzkých vztahů s několika hlavními hráči na trhu, jako jsou IBM, Intel či AMD. Více světla do případu Windows 8, pro které je také používáno kódové označení Chirdori, snad přinese rozhovor slibovaný specializovanou stránkou Windows 8 News, která s informací o 128bitové verzi také přišla.

Počínaje Windows XP, Microsoft své operační systému vydává ve 32 a 64bitových verzích. Nejinak tomu bude i u Windows 7, jejichž oficiální uvolnění je naplánováno již na 22. října. Budeme-li se pak řídit plánem Microsoftu - každé tři roky vydat novou verzi OS Windows - dá se uvolnění Windows 8 již nyní odhadnout na přelom roku 2011/2012Komentáře