Počet uživatelů Windows 10 dále roste

Ukončení podpory Windows 7 zrychlilo nárůst počtu uživatelů Windows 10. Výsledky macOS jsou nižší, než se původně zdálo.

Počet uživatelů Windows 10 dále roste


Windows 10 v lednu zaznamenaly historicky druhý nejvyšší meziměsíční nárůst svého uživatelského podílu. Příčinu je třeba hledat v ukončení podpory Windows 7.

Dle dat společnosti Net Applications si Desítky v lednu polepšily o 3,7 %, což je skoro dvojnásobný výsledek oproti nárůstu mezi listopadem a prosincem. Na konci ledna tak jejich uživatelský podíl činil rekordních 57,1 % v rámci všech počítačů, 64,8 % pak mezi těmi se systémem Windows.

Dle odborníků jde o důsledek ukončení podpory Windows 7 pro běžné uživatele, ke které došlo 14. ledna. Firemní klienti mohou využívat ještě prodloužené podpory a Windows 7 si tak stále drží ještě relativně vysoký uživatelský podíl 25,6 %, poté, co zaznamenaly meziměsíční propad o 4 %, historicky druhý nejvyšší.

V rámci počítačů se systémem Windows drží Sedmičky 29 %. Tyto výsledky odpovídají číslům, jaká v době ukončení své podpory vykazoval systém Windows XP.

Odhady pro příští měsíce počítají pro Windows 7 s pravidelným meziměsíčním poklesem vyšším než 1 %, ke konci roku by se tak měly pohybovat kolem 17 %, což jsou odhady odrážející rovněž vývoj, jakým si prošly Windows XP. Windows 10 by tak na konci roku měly dojít k metě 80 %.

Ta se sice může zdát vysoká, je však třeba vzít v úvahu, že Windows 10 se o uživatele nebudou muset dělit s žádným nástupnickým systémem a Microsoft dělá vše pro to, aby v budoucnu pro uživatele preferující Windows byly Desítky jedinou možnou volbou. Ačkoliv ještě nějakou dobu (do ledna 2023) bude dobíhat podpora Windows 8.1, které si v lednu polepšily o 0,1 % na 4 % uživatelského podílu.

Data Net Applications ukazovala také to, že v posledních měsících část podílu Windows ukusoval macOS, pravda však byla maličko odlišná. Díky novému systému iPadOS 13 totiž byly iPady v závěrečném kvartálu loňského roku v metrice považovány za zařízení s macOS, tedy de facto coby Macy. A tak zatímco v dřívějším měření činil prosincový uživatelský podíl macOS 11,1 %, po přepočtu už to bylo jen 9,2 %. Přesto si macOS v lednu meziměsíčně polepšil a na konci měsíce mu patřilo 9,7 %.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře