Podíl Firefoxu klesá, rostl MSIE a Chrome

Poslední dva měsíce dále klesá podíl Firefoxu na desktopech, aniž by rostl na mobilních přístrojích. Safari je na tom obdobně neslavně – klesá na mobilech/tabletech, neroste na desktopech.

Podíl Firefoxu klesá, rostl MSIE a Chrome


Vítězem je Google Chrome a Internet Explorer, praví statistiky Net Applications.

Hovořit o trhu prohlížečů se prakticky nedá, když vše je zde zadarmo. Výsledky ani bezprostředně nevypovídají o úspěšnosti té které firmy/platformy, nicméně od cca roku 1996 se z těchto statistik stal jakýsi folklór. S těmito výhradami se podívejme na nejnovější výsledky.

 

Celosvětové statistiky ukazují, že mobilní prohlížeče se podílí na přístupech k webům již více než 17 %, před rokem to bylo 12 %.

Problém Firefoxu je v tom, že verze pro Android si uživatele nezískala a FirefoxOS je k dispozici jen na velmi omezeném množství zařízení. Zanedbatelný podíl na mobilech (pod 1 %) je navíc následován i poklesem na desktopu. Loni podíl poklesl o cca 4 %, v posledních 2 měsících asi o 1 % a nyní činí 12,9 %. V listopadu skončí smlouva mezi Googlem a Mozillou; za to, že uživatelé Firefoxu mají Google nastaven jako výchozí vyhledávač, dostala Mozilla v roce 2012 (novější čísla nejsou k dispozici) od Googlu 272 milionů dolarů, což představuje 88 % příjmů organizace. Ne že by Google měl nejspíš zájem smlouvu přímo vypovědět, ale vyjednávací pozice Mozilly je podstatně slabší, než když v roce 2011 mělo Firefox 43 % uživatelů.

Safari má podíl 12,3 %, z toho ve 2/3 případů jde o mobilní prohlížeč. I zde však podíl Applu klesá spolu s tím, jak ztrácí podíl iOS (ale zde je vidět, že webové prohlížeče o ničem zvláštním nevypovídají, souboj iOS vs. Android by bylo lépe srovnávat dle realizovaných tržeb než – de facto – dle počtu přístrojů).

O 1,5 % si polepšil Google, celkově má Chrome 22,6 % (39,4 % na mobilních přístrojích). O skoro 2 % rostl Google Chrome i na desktopu, skoro 20 % představuje nejvyšší podíl od uvedení tohoto browseru v roce 2008.

Internet Explorer na desktopu má 58,4 %, tj. nejvíce od roku 2011, ovšem u mobilních zařízení jen asi 2 %. Kombinovaný podíl vychází na 48 %, nicméně podobně jako u Firefoxu bude klesat s dalším nárůstem poměrů mobilních zařízení k PC. (Růst podílu Internet Exploreru na PC asi souvisí s přechodem od Windows XP, kde nebyly k dispozici vyšší verze MSIE než 8.)

Opera má 2,2 %, z toho 62 % instalací představují Opera Mini a Opera Mobile. Nejnovější telefony Microsoft/Nokia s Androidem mají mít jako výchozí prohlížeč nastavenu Operu (hezký mix), což může vést k růstu jejího podílu.

 

Statistiky Net Appilaction zohledňují každý měsíc asi 160 milionů uživatelů. Data pro Computerworld.cz jsou samozřejmě výrazně odlišná (technologický web, obsah ke čtení, nikoliv např. nalezení nejbližší restaurace atd.).Komentáře