Podíl Windows XP se propadá na úkor "sedmiček"

Starší operační systémy od Microsoftu, Windows Vista a XP, si v uplynulém měsíci opět pohoršily. Naproti tomu ve svém růstu i nadále pokračuje OS Windows 7, který tak ztrátu svých dvou předchůdců kompenzuje.


Podle statistiky společnosti Net Applications roste podíl Windows 7 především na úkor současného lídra na trhu s operačními systémy, Windows XP. V přepočtu na kopie to pak znamená, že zatímco v listopadu nahradil nový systém v průměru jednu kopii Windows Vista, u XP to bylo již kopií šest. I přes poklesy podílů, u Windows XP o 1,45 procentního bodu na 69 % a u Visty o 0,2 bodu na 18,6%, si však v celkovém součtu Microsoft vede stále stejně. V současné době totiž systémy Windows disponují podílem 92,5 %, což je stejně jako v  říjnu.

Společnost Net Applications považuje poklesy obou systémů za rekordní. Jak Windows XP, tak i Vista pokračují v klesajícím trendu, který se s příchodem Windows 7 ještě zhoršil. Nový systém si od svého oficiálního uvedení 22. října připsal 1,8 procentního bodu a současný podíl Windows 7 činí 4 %. Během pár týdnů se mu tak povedlo něco, co OS Vista trvalo pět měsíců.  

I přes pozitivní výsledky však novému systému bude ještě trvat dlouho, zdali vůbec, než se svým dvěma předchůdcům dostane alespoň na dohled. Rozdíl je zatím totiž stále markantní. Na Windows XP běží hned tři ze čtyř počítačů monitorovaných společností Net Applications a u OS Vista je to pak každý pátý. Windows 7 globálně využívá jen jeden z dvaceti tří počítačů.

Svůj podíl ztratil i nejbližší konkurent systémů Windows, i když jen nepatrně. Mac OS X od Applu ke konci listopadu disponoval 5,1% podílem, přičemž zaznamenal pokles o 0,16 procentního bodu. Na druhou stranu jde však o jeho největší ztrátu od února 2009 a teprve třetí záporné číslo tohoto roku. V celoročním hledisku lze Mac OS X označit za stagnující, resp. mírně rostoucí - za posledních 12 měsíců zvýšil svůj podíl v průměru o pouhou desetinu procentního bodu.

Vítězem uplynulého měsíce se stal open-source systém Linux, který se poprvé od letošního července vrátil na hranici 1 %. Jeho letošním maximem však zůstává květnový podíl 1,2 %.Komentáře