Podíl Windows XP v lednu opět klesl

Nejnovější operační systém od Microsoftu, Windows 7, v minulém měsíci navázal na své zisky z minulého roku a udržel si tak místo třetího nejpoužívanějšího OS.


Operační systém Windows 7 uzavřel svou lednovou bilanci tržním podílem 7,5 %. K zisku této hodnoty mu stačily pouhé tři měsíce. Méně oblíbený OS Vista se přitom ke stejnému zisku dopracoval až 11 měsíců od svého spuštění v lednu 2007.

„V růstové křivce Windows 7 jsme nezaznamenali žádné zpomalení“ říká Vince Vizzaccaro, výkonný vicepresident společnosti Net Applications. Zároveň uvedl, že v poslední lednovou neděli běželo na nejnovějším systému od Microsoftu dokonce 10 % počítačů připojených k internetu. Podíl Windows 7 dosahuje nejvyšších hodnot právě o víkendech a svátcích, kdy je online obvykle nejvíce uživatelů.

S tím, jak se Windows 7 domáhá svého místa na trhu s operačními systémy, naopak ztrácejí svůj podíl starší systémy od Microsoftu. Windows XP přišel o 1,46 procentního bodu a jeho aktuální podíl činí 66,3 %. Jde tak o jeho největší ztrátu vůbec. Dosud tento primát držel pokles o 1,43 procentního bodu z listopadu loňského roku. OS Vista pak zaznamenal ztrátu 0,5 procentního bodu a ke konci ledna představoval 17,4 % celého trhu.

Vista tak pokračuje ve svém trendu z posledních měsíců, kdy opakovaně ztrácel svůj podíl. Podle údajů Net Applications se tak rýsuje šance pro OS Windows 7, který by se brzy mohl dostat na pozici druhého nejpoužívanějšího počítačového systému. Údajně by se tak mohlo stát již v červnu letošního roku.

Příchodem Windows 7 je však zasažen především osm let starý XP, který si stabilně drží pozici nejoblíbenějšího operačního systému na Zemi. Od debutu Windows 7 v říjnu 2009 poklesl podíl XP téměř třikrát více, než tomu bylo u OS Vista.

Na čtvrté pozici si mírně polepšil Mac OS X od Applu. Jeho podíl vzrostl o nepatrných 0,02 procentního bodu na 5,13 %. I tak je to však možné považovat za úspěch. Jde totiž o první zisk Mac OS X od loňského října.

Mírný úspěch slaví i kategorie mobilních operačních systémů, na kterých v lednu běželo 1,5 % všech přístrojů. To představuje nárůst o 0,13 procentního bodu.Komentáře