Posledním operačním systémem Microsoftu budou Windows 10

Podle vyjádření představitelů americké společnosti Microsoft to vypadá, že Windows 10 budou poslední verzí tohoto operačního systému.

Posledním operačním systémem Microsoftu budou Windows 10


Jerry Nixon z Microsoftu minulý týden na konferenci Ignite v Chicagu uvedl, že Windows 10 budou „poslední verzí“ operačního systému Windows. Jeho vyjádření je tak v souladu s předchozími vyjádřeními představitelů Microsoftu, podle nichž budou Windows 10 v budoucnu „neustále aktualizovány“.

Namísto toho, aby americký gigant vydával stále nové verze svého OS tak, jako tomu bylo v uplynulých letech, tak budou jeho vývojáři do Windows pravidelně přidávat nové funkce a vylepšení.

Mluvčí Microsoftu v oficiálním prohlášení uvedl, že Nixonovy komentáře reflektují změnu přístupu firmy k vývoji jejího softwaru.

„Windows budou službou, která bude pravidelně aktualizována,“ uvedl Microsoft. O tom, že Microsoft chce svůj operační systém pojmout jako službu, se mluví již delší dobu. Jak dodal analytik společnosti Gartner Steve Kleynhans, Microsoft se v minulosti vyhnul použití označení „Windows 9“ a namísto toho zvolil název „Windows 10“, který má symbolizovat odklonění se od dosavadního přístupu k vydávání OS. „Žádné Windows 11 už nebudou,“ dodal Kleynhans.

Díky novému přístupu samotnému Microsoftu i jeho zákazníkům odpadne řada problémů. Doposud to bylo podle Kleynhanse tak, že Microsoft cca každé tři roky vytvořil „skvělý nový operační systém“, přičemž „vývojáři třetích stran nevěděli, co mají čekat a na trh byl uveden systém vyvinutý v závislosti na tom, co lidé požadovali před třemi lety.“

Microsoft následně musel vynaložit obrovské částky na marketing a přesvědčit lidi, že novou verzi jeho OS opravdu potřebují. Pokud však Windows budou konstantně aktualizovanou službou, celý postup se změní.

I když jde o pozitivní změnu, přináší nový přístup Microsoftu také určitá rizika. „Microsoft bude muset neustále vydávat nové aktualizace a funkce,“ dodal Kleynhans s tím, že také není jisté, jak budou na změnu reagovat firemní zákazníci a jak to bude s poskytováním podpory ze strany Microsoftu.

„Určitě to neznamená, že by Windows zamrzly na mrtvém bodě a už se nikam neposunuly,“ dodal Kleynhans. „Bude tomu spíš naopak - aktualizace operačního systému budou vydávány častěji.“

Úvodní foto: Radan Dolejš, IDG Czech Republic


Komentáře