Prodeje Windows 10 opětovně rostou, na podíl sedmiček ale nemají

Po dvou měsících poklesu se v listopadu Windows 10 vzpamatovaly a zvedl se počet strojů, na kterých operační systém běží. Nově pohánějí přes čtvrtinu všech Windows PC, prokazují data různých analytických firem.

Prodeje Windows 10 opětovně rostou, na podíl sedmiček ale nemají


Podle analytické firmy Net Applications získaly Windows 10 za listopad přes 1,1 procentního bodu v podílu uživatelů, čímž zakončily měsíc na 23,7 % všech osobních počítačů a na 26,1 % všech počítačů s Windows. Rozdíl mezi oběma stavy spočívá v tom, že Windows běží „jen“ na 91 % osobních počítačů, nikoli 100 %.

Net Applications tvoří statistiky pomocí toho, jaké prohlížeče uživatelé při prohlížení stránek klientů firmy využívají.

Listopadové 5% zlepšení od října je sice menší, než byly zisky během období, kdy Microsoft nabízel aktualizaci na Windows 10 zdarma; přesto však jde o pozitivum pro firmu, neboť v září a říjnu se operační systém ocitl dokonce v mínusových hodnotách a uživatelský podíl klesl o čtyři desetiny procentního bodu.

Jiné analytické firmy s výsledky Net Applications souhlasí. StatCounter z Irska stanovil podíl uživatelů, kteří s Windows 10 aktivně pracují, na 26,2 % za listopad, tedy nárůst o 1,4 procentního bodu podílu uživatelů.

StatCounter také zaznamenal dramatický pokles nových instalací Windows 10, nicméně tato firma jej stanovila na srpen a září, nikoli říjen. V těchto měsících naměřila společnost nárůst jen o čtyři desetiny procenta, výrazně méně, než byl průměr 1,7 % během prvních šesti měsíců života OS.

Listopadový nárůst naměřený oběma firmami může mít vícero důvodů. Poslední měsíce roku typicky provází nárůst prodejů PC, jak spotřebitelé otevírají své peněženky dovoleným a Vánocům a firmy zase utrácí z daňových důvodů.

S pokračujícím významným poklesem prodejů PC je však pravděpodobným hlavním důvodem přechod prvních korporací na nový systém.

Ačkoli většina expertů souhlasila, že majorita podniků přejde na Windows 10 až v roce 2017 či ještě  později, poznamenali také, že některé firmy jsou ochotné začít s přechodem dříve, než jak tomu bylo v případě Windows 7.

Microsoft na rychlý aktualizační cyklus odkazuje delší dobu. Kromě standardních martketingových praktik typu častého zmiňování lepšího zabezpečení zkusil i některé méně obvyklé kroky. Například se snažil uživatele odradit od oblíbených „sedmiček“ – změnil, jakým způsobem se systém aktualizuje a nedávno dokonce zrušil podporu oblíbeného nástroje proti exploitům EMET. IT administrátoři jej využívali ve velkém.

Nejoblíbenějšími ze všech operačních systémů planety zůstávají právě Windows 7, na čemž se v březnu shodly jak Net Applications, tak StatCounter. Podle první z firem jsou Windows 7 na 47,2 % všech PC platforem a 51,9 % těch s Windows. StatCounter má nižší čísla, v listopadu napočítal podíl uživatelů „jen“ 40 %. Přesto je to nejvyšší příčka Windows 7 od července, od něhož zažívá rychlý pád.

Windows 8 a 8.1 činí 11 % všech Windows strojů podle čísel Net Applications, dlouho zastaralé Windows XP jsou stále ještě na 9,5 %.

Úvodní foto: Microsoft, IDG


Komentáře