První fáze integrace Lync-Skype je hotova

Uživatelé Lyncu a Skypu spolu nyní mohou komunikovat prostřednictvím hlasových hovorů a textového chatu.

První fáze integrace Lync-Skype je hotova


Microsoft o svých plánech na propojení obou nástrojů poprvé informoval v loňském roce. Letos v březnu pak ukázal, jak bude integrace vypadat v praxi, a současně naplánoval celosvětové spuštění první fáze integrace na měsíc červen. Svůj slib tak splnil s mírným předstihem.

Integrace funguje pro firemní uživatele, kteří mají nástroje Lync 2010 nebo Lync 2013 nainstalované na svých serverech nebo je používají v rámci služby Office 365. Uživatelé Skypu pak musí používat poslední dostupnou verzi tohoto softwaru pro operační systémy Windows nebo Max OS X.

Lync pro své podnikání používá 90 ze 100 největších společností světa podle žebříčku Fortune a možnosti hlasové komunikace využívá přes 5 miliónů firemních uživatelů. Skype má naproti tomu kolem 300 miliónů aktivních uživatelů.

Podle Microsoftu má integrace pro firmy dva hlavní přínosy. Jednak budou moci snáze komunikovat se zákazníky, partnery, zkrátka s každým, kdo se připojuje na Skype. Druhou výhodou je možné rozdělení uživatelů mezi obě platformy podle aktuálních potřeb.

Společnost současně uklidňuje ty firemní uživatele, kteří mají obavy z nedostatečného zabezpečení komunikace přes Skype. Microsoft neustále pracuje na jejím zlepšení. Již před akvizicí Skypu v roce 2011 prý však platforma byla velmi důvěryhodnou službou.

Firmy integraci obou nástrojů vesměs vítají. Například podle představitelů francouzského výrobce kosmetických produktů L'Occitane en Provence mělo k propojejní Lyncu a Skypu dojít již dávno. Společnost používá Lync jako standardní nástroj pro telefonní hovory, videokonference a rychlé zprávy.

„V perfektním světě by každý používal Lync, ovšem to není tento případ. Většina našich partnerů a zákazníků používá Skype, takže pochopitelně vítáme, že s nimi budeme moci komunikovat přímo z infrastruktury Lync,“ říká šéf pro infrastrukturu v L'Occitane en Provence.

V ideálním světě by také fungovalo propojení mezi všemi klienty rychlých zpráv, což je rovněž daleko od reality. Navzdory určitému zlepšení a vývoji šikovných protokolů (XMPP) se většina výrobců brání jakékoliv integraci. Příkladem budiž Google, který protokol XMPP otevřeně podporoval, ale nyní by se rád prosadil s uzavřenou platformou Hangouts.

V případě Microsoftu je to zase tak, že XMPP je podporován v prostředí Lync Server, ale nikoliv už v Office 365.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře