Push email z Lotus Notes pro iPhone

Společnost IBM konečně dá možnost uživatelům systému Lotus Notes synchronizovat maily, kontakty i kalendář s iPhonem.


Lotus Notes a Domino 8.5.1

Nejnovější verze Lotus Notes a Domino 8.5.1 obsahuje kromě méně významných nových funkcionalit především implementaci ActiveSync protokolu od Microsoftu do Lotus Notes Traveleru (který umožňuje replikaci emailů, kalendáře i kontaktů pro smartphony).

Uživatelé iPhonu mohou kontrolovat své pracovní emaily a schůzky na cestách již dnes, nicméně pouze přes optimalizované webové rozhraní, kde je pro každý přístup nutné stránku obnovovat. "Webové rozhraní pro přístup k mailům z Lotus Notes fungovalo dobře a bez problémů, ale push email služba je něco, co lidé chtěli," říká k tomu Ed Brill, ředitel end-user messaging and collaboration v IBM Lotus software.

Nová verze Lotus Notes je momentálně ve fázi beta testování pro 600 vybraných uživatelů. Během měsíce až dvou bude možné novou verzi stáhnout a instalovat z tzv. Lotus Greenhouse test site, což je tradiční pískoviště pro dobrovolné testery nových Lotus Notes služeb. Komerční verze bude dostupná pravděpodobně na podzim.

Uživatelé jiných mobilních operačních systémů mohou služeb push emailu z Notesů využívat již delší dobu (v případě, že jim firemním IT oddělení používání této služby umožní). Díky SyncML standardu na všech přístrojích s Windows Mobile a na některých zařízeních s operačním systémem Symbian.

Push email z Notesů bylo možné na iPhonu používat již několik měsíců díky některým službám třetích stran. Jednou z nejoblíbenějších aplikací je Sybase iAnywhere - ta nicméně synchronizovala pouze emaily, nikoliv kontakty, nebo kalendář.Komentáře