Recenze: RAD Studio 10.1 Berlin

V dubnu tohoto roku spatřila světlo světa nová verze RAD Studia firmy Embarcadero Technologies. Nese číslo 10.1 a jméno po německém hlavním městě Berlin.

Recenze: RAD Studio 10.1 Berlin


Stejně jako všechny předchozí verze poskytuje i RAD Studio 10.1 nástroje pro vývoj aplikací pro 32bitová a 64bitová Windows, Mac OS X, iOS, Android a IoT (Internet věcí), ve kterém lze vyvíjet aplikaci pro několik prostředí zároveň. Jeho základem je – stejně jako ve všech předchozích verzích – C++Builder pro vývoj aplikací v jazyce C++ a Delphi pro vývoj v Object Pascalu. Vedle toho obsahuje ještě nástroj HTML5 Builder.

Edice

RAD Studio 10.1 Berlin je k dispozici v edicích Professional (nejslabší), Enterprise a Architect (nejsilnější). Zmizela edice Ultimate, její roli přebírá edice Architect. Lze pochopitelně zakoupit i samostatně Delphi nebo C++ Builder, a to ve stejných edicích jako celé RAD Studio.

Rozdíly mezi jednotlivými edicemi se týkají především rozsahu podpory vývoje databázových aplikací. Edice Professional neobsahuje podporu vývoje aplikací pro mobilní platformy a podpora vývoje databázových aplikací je v ní značně omezená. Pokud však tyto nástroje potřebujeme, lze si je dokoupit jako samostatné balíčky. Tzv. databázový balíček FireDAC umožňuje přímý přístup k řadě databázových serverů a tzv. mobilní balíček umožňuje vizuálně vytvářet mobilní aplikace pro Android a iOS.

Stejně jako u předchozích verzí je pro samotné Delphi nebo C++Builder k dispozici také edice Starter určená začínajícím programátorům. Tato edice neobsahuje komponenty a ovladače pro vývoj databázových aplikací a pro komerční vývoj ji lze použít jen velice omezeně: Licenci je možno používat do té doby, dokud obrat z prodeje aplikací napsaných v Delphi nebo příjmy celé firmy nedosáhnou ekvivalentu 1000,- amerických dolarů, nebo do té doby, dokud počet vývojářů nepřesáhne 5 lidí. Nastane-li alespoň jedna z těchto podmínek, je třeba přejít na neomezenou licenci Professional. Pro tento účel je k dispozici upgrade z edice Starter.

Novinky

Může se zdát, že neceločíselné označení napovídá, že nepřináší žádné zásadní novinky, to však není tak docela pravda – i když největší novinky se týkají instalace a licenční politiky. V úvodním přehledu se podíváme na nejvýznamnější z nich.

Instalační program

Instalace produktu byla zcela přepracována tak, že uživatel si může volit součásti, o které stojí, a další doinstalovat, až když je bude potřebovat. Instalační proces začíná instalací integrovaného vývojového prostředí bez dalších nástrojů; tato fáze je velmi rychlá. Pak následuje volba základních a doplňkových komponent, přičemž instalační program nabídne i odhad času, který bude k instalaci potřebný. Připomeňme si, že v předchozí verzi byla instalace v podstatě monolitická a trvala i na kvalitním počítači a při velmi rychlém připojení kolem 90 minut; v současné verzi mi zabrala něco před půl hodiny.

K instalaci se vrátíme dále podrobněji.

Úprava licenční politiky

Firma Embarcadero Technologies se snaží usnadnit uživatelům přechod na licence založené na předplatném. Jestliže instalujete novou verzi RAD Studia na počítači s připojením k Internetu a s instalovanou verzí XE8 nebo 10 Seattle, instaluje se vám verze 10.1 s využitím existujícího licenčního souboru.  Jestliže některou z těchto verzí nemáte instalovánu, ale máte k ní licenční číslo a jste připojeni k internetu, je třeba toto číslo zadat po vyzvání. Jestliže s RAD Studiem začínáte, musíte mít nové licenční číslo.

Vylepšení balíčku GetIT

Správce balíčků GetIt je nyní přehlednější. Výrazně rozšířena byla nabídka SW, který lze prostřednictvím GetIt instalovat. Nyní lze říci, že základní nástroje získáme při instalaci, vše ostatní doplníme pomocí tohoto nástroje. Je však třeba poznamenat, že za některé z nástrojů získaných pomocí GetIt je třeba platit zvlášť.

Nezávislý návrhář obrazovek

Nový nástroj pro návrh obrazovek, nazvaný Floating Form Designer, rozšiřuje podporu pro práci na více monitorech. Nyní lze otevřít vizuální návrhář formulářů a editor kódu v samostatných oknech a mít je tak zobrazena současně bez přepínání.

Nová technologie FireUI Live Preview

Vedle zmíněných novinek obsahuje IDE nové verze RAD Studia řadu Při návrhu aplikace lze nově využít náhled (UDP Broadcast) přímo na fyzických zařízeních. Ihned po umístění prvku na formulář tak víte, jak bude reálně zobrazen.

Další novinky

Byla rozšířena podpora majáčků (beacon). Rad Studio nyní podporuje normu Eddystone Beacon společnosti Google. Vedle toho byla vylepšena komunikace přes Bluetooth LE a majáčky jsou podporovány i v aplikacích pro Windows 10.Úvodní foto: Fotolia


Komentáře