Recenze: RAD Studio 10.1 Berlin

V dubnu tohoto roku spatřila světlo světa nová verze RAD Studia firmy Embarcadero Technologies. Nese číslo 10.1 a jméno po německém hlavním městě Berlin.

Recenze: RAD Studio 10.1 Berlin


Do knihovny FireMonkey byla přidána byla podpora pro Android 6.0 (API Level 23). Dále je k dispozici nová komponenta pro spolupráci se správci kontaktů na jednotlivých platformách a byl přidán vizuální návrhář pro ListView Item.

RAD Studio 10.1 Berlin přináší řadu vylepšení technologie FireDAC. Jedná se především aktualizované ovladače a nově implementované funkce pro specifické databázové stroje.

Řada novinek se týká také překladačů jazyků C++ a Delphi. U překladačů Delphi (DCC32, DCC64 a DCCOSX) byla zvýšena rychlost překladu. Překladače jazyka C++ (BCCAARM a BCCIOSARM) byly aktualizovány pro použití Clang 3.3 a LLVM 3.3.

Požadavky pro instalaci RAD Studia 10.1 Berlin

Minimální požadavky pro instalaci tohoto nástroje jsou podobné jako u předchozí verze:

  • PC s alespoň 1 GB RAM a procesorem Intel Pentium (nebo kompatibilním) běžícím alespoň na frekvenci1,6 GHz.
  • Podle edice a zvolených součástí 6 – 60 GB diskového prostoru. V tom je zahrnut i manipulační prostor potřebný pro vybalení souborů a další operace prováděné při instalaci. Konečná potřeba paměti po ukončení maximální instalace je zhruba poloviční.
  • Grafická karta vhodná pro DirectX-11a displej s rozlišením alespoň 1024 x 768 obrazových bodů.
  • Tento počítač musí být vybaven operačním systémem Windows 7 SP1 nebo pozdějším (může být 32bitový nebo 64bitový).

Podle svých vlastních zkušeností si dovolím doporučit počítač vybavený alespoň 4 GB RAM s procesorem pracujícím na frekvenci větší než 2 GHz a s pokud možno rychlým pevným diskem.

Jestliže na cílovém počítači není instalován Microsoft .NET Framework, doinstaluje se automaticky.

Pro vývoj aplikací pro Mac OS X je dále třeba, aby náš počítač byl připojen k počítači Macintosh s procesorem Intel nebo k počítači Macintosh, na kterém běží systém Windows ve VM, s alespoň 2 GB RAM s operačním systémem OS X 10.10 (Yosemite), 10.9 (Mavericks) nebo OS X 10.11 (El Capitan).

Pro vývoj aplikací pro iOS je třeba, aby náš počítač byl připojen k počítači Macintosh s procesorem Intel nebo k počítači Macintosh, na kterém běží systém Windows ve VM, s alespoň 2 GB RAM s operačním systémem OS X 10.11, 10.10 nebo 10.9 s  Xcode 6. Pro nasazení vyvinutých aplikací pro iOS na fyzická zařízení je třeba mít účet vývojáře pro Apple (Apple Developer account).

Instalace

Podívejme se nyní podrobněji na instalaci nové verze RAD Studia.  RAD Studio můžeme buď instalovat z webu, nebo si můžeme stáhnout instalační soubor ve formátu ISO, připojit si ho jako virtuální mechaniku a instalovat RAD Studio z ní. Instalační soubor lze také vypálit na DVD, je však třeba použít DVD s dvouvrstvým záznamem, neboť velikost tohoto souboru je přibližně 7 GB.

Už jsme si řekli, že jako první se velmi rychle instaluje samotné IDE bez jakýchkoli dalších nástrojů.

Pak se objeví správce rozšíření (okno Platform selection)

a v něm zvolíme součásti, které chceme instalovat. Poté můžeme ještě zvolit doplňky – jazyk, v němž s námi bude RAD Studio komunikovat, instalaci příkladů, vývojářské edice databázového serveru Interbase verze XE7 a další. K tomu slouží okno Additional Options.

Tato okna nás průběžně informují, jak velký diskový prostor bude potřebný, kolik času bude instalace trvat a jak rozsáhlý soubor bude třeba stáhnout z Internetu.

Později lze toto okno vyvolat z prostředí a doinstalovat další součásti. Podobně lze z prostředí spustit nástroj GetIt a doinstalovat nástroje třetích stran.

Jestliže máte platnou licenci na některou ze dvou předchozích verzí, převezme instalační program její licenční číslo a nebude nás obtěžovat s registrací. V opačném případě musíme absolvovat podobný registrační proces jako u předchozích verzí.

Nepříjemné je, že instalační program uživateli neumožní výběr adresáře a disku, do kterého RAD Studio umístí.

Licence

Už jsme si řekli, že máte-li nainstalovanou alespoň jednu z předchozích dvou verzí, převezme instalační program jeho informace a nepožaduje zadání registračního čísla. To ale znamená, že převezme veškeré údaje včetně data expirace licence. V takovém případě použijeme v licenčním manažeru tlačítko Register a v registračním dialogu, který tím vyvoláme, zadáme potřebné údaje. Instalátor následně doplní nebo naopak odstraní příslušné součásti a komponenty.Úvodní foto: Fotolia


Komentáře