Red Hat Enterprise Linux 5 je na trhu

Po více než dvou letech Red Hat uvádí na trh novou verzi své komerční distribuce Linuxu. Hlavní důraz při vývoji byl kladen na podporu virtualizace, která je v Red Hat Enterprise Linux 5 implementovaná na úrovni samotného jádra operačního systému.Po více než dvou letech Red Hat uvádí na trh novou verzi své komerční distribuce Linuxu. Hlavní důraz při vývoji byl kladen na podporu virtualizace, která je v Red Hat Enterprise Linux 5 implementovaná na úrovni samotného jádra operačního systému.

Virtualizaci je v podstatě přizpůsobena celá nabídka Red Hat - od správy nástrojů a instalátorů, až po storage a cluster utility. Dalšími základními rysy této verze je zvýšená bezpečnost, lepší podpora 64bitové architektury a propracované grafické rozhraní management nástrojů. Administrátoři možná ocení přehledné GUI pro správu a řízení virtuálních strojů. Red Hat verze 5 obsahuje i knihovny pro aplikace kompilované ve starších verzích, takže je zachovaná kompatibilita se staršími systémy.

Upraveny byly i názvy produktů a obchodní podmínky. Nově byl do nabídky zařazen produkt Red Hat Enterprise Linux Advance Platform, který nahrazuje verzi AS a je určen pro víceprocesorové servery. Za cenu jedné licence je možno provozovat neomezený počet virtuálních strojů a navíc jsou součástí tohoto operačního systému produkty, které podporují clusterová řešení (Cluster Suite) a sdílenou storage (Global File System).

Jinou změnou jsou zcela nové produkty pro stolní počítače. Red Hat v minulosti podporoval pouze multilicenční balíky. Od verze 5 je zde možnost zakoupit jednu licenci na desktop v základní variantě nebo ve verzi multi OS, která umožňuje konfigurovat až 4 virtuální stroje.

Virtuální stroj dokáže podporovat i jiný operační systém než Linux. Pro to je však třeba použít jeden ze dvojice procesorů Intel VT nebo AMD Pacifica. S nimi lze jako jeden z virtuálních strojů nainstalovat i Windows. Podpora verze Red Hat Enterprise Linux 5 bude stejně jako u ostatních verzí 7 let.Komentáře