Red Hat prodlužuje podporu jedné verze RHEL na 10 let

Red Hat prodlužuje období, po které bude podporovat svůj operační systém Red Hat Enterprise Linux. Od verze 5 je nově standardní délka podpory 10 let.

Red Hat prodlužuje podporu jedné verze RHEL na 10 let


Red Hat doposud pro svou distribuci Red Hat Enterprise Linux (RHEL) nabízel sedmiletou standardní podporu a zájemcům o delší dobu nabízel od verze 4 program prodloužení o další tři roky. Společnost tedy přechází z třífázové podpory na dvojfázovou. První fázi provází aktivní vývoj, kdy jsou do systému přidávány nové funkce i podpora nového hardwaru. Ve druhé fázi nabízí Red Hat zejména bezpečnostní opravy a jen minimum změn ve funkčnosti a podpoře hardwaru. V poslední fázi nabízel již jen bezpečnostní opravy a opravy kritických chyb.

V novém režimu odpadne třetí fáze, systém by tedy měl využívat nové funkce i ovladače po celé desetileté období. Stávající prodloužený model zůstane zachován pouze u verze 4, které končí sedmileté období příští měsíc.

U verze 5 plánuje Red Hat ještě nabídnout vydání 5.8 (u kterého nyní probíhá testování před zveřejněním) až 5.11. Verzi 5.0 začala společnost nabízet v roce 2007, má tedy zajištěnu podporu do roku 2017.

Red Hat navíc od roku 2008 zavedl další službu – prodlouženou podporu aktualizací. Ta umožňuje zákazníkům používat starší vydání verze 5 bez nutnosti přecházet na to, které je právě aktuální. Jedná se o prodloužení o dva roky a umožňuje tedy přeskočit dvě vydání. Například uživatel vydání 5.6, u kterého je bylo prodloužení k dispozici, může vynechat dvě aktualizace a přejít rovnou na další vydání s prodlouženou podporou aktualizací – 5.9. To by mělo obsahovat podporu nových procesorů Intel s kódovým označením Ivy Bridge.

U verze 6 – která je nyní ve vydání 6.2 – lze využít prodloužené podpory aktualizací u všech vydání. Protože byla tato verze uvedena v roce 2010, bude ji Red Hat podporovat do roku 2020. Podrobný popis životních cyklů jednotlivých verzí najdete na webu společnosti Red Hat (anglicky).

Úvodní foto: © Red Hat


Komentáře