Silverlight 4: Microsoft chce rozšířit podporované platformy

Microsoft v tomto týdnu představil další verzi své technologie pro internetové prohlížeče Silverlight. Za cíl si nyní dává především zajištění její kompatibility pro většinu dostupných platforem.


Silverlight je Microsoftem vyvíjený doplněk pro webové prohlížeče, umožňující vytváření interaktivních webových aplikací. Plug-in je postaven na technologii Windows Presentation Foundation (WPF) a .Net Framework 3.0. Silverlight lze využívat i pro přehrávání videa v HD rozlišení a někdy se o něm také hovoří jako o konkurenci pro Flash od Adobe.

Další verze Silverlight 4, kterou Microsoft představil na Professional Developers Conference (PDC), má aplikacím umožnit přístup do nástrojů systémů Windows, hardwaru a lokálního souborového systému. Oblast podpory se má rozšířit například o webkamery či mikrofony. Microsoft se tak rozhodl reagovat na četné požadavky uživatelů.

Za jednu z priorit nyní Microsoft považuje také rozšíření podporovaných platforem. Silverlight nyní běží na systémech Mac OS X a Windows. Pro Linux je pak k dispozici prostřednictvím open-source implementace Moonlight. Podle Goldfarba je také velmi pravděpodobné, že Silverlight bude v blízké budoucnosti možné spustit i na operačním systému Android od Googlu.

“Microsoft pro technologii Silverlight plánuje zajištění kompatibility pro všechny platformy“ uvedl dokonce Brian Goldfarb, ředitel platformového vývoje Microsoftu, během svého vystoupení na PDC.

„Microsoft musí vzít v úvahu velikost obrazovky a další aspekty zařízení, což je důležité především v oblasti přenosných přístrojů“ vysvětlil. „Jejich součástí jsou totiž funkce charakteristické pro mobilní platformy, jako SMS, telefonní vytáčení a adresáře, které by Silverlight mohl využít.“ To by prý aplikacím Silverlight usnadnilo jejich přizpůsobení pro smartphony.Komentáře