Slax Linux po třech letech přichází v nové verzi

Nejpopulárnější česká linuxová distribuce Slax získala investora, takže po dlouhé pauze přichází její nová verze.

Slax Linux po třech letech přichází v nové verzi


Letošní rok byl na nové generace linuxových distribucí nebývale plodný. Kromě klasických aktualizací však došlo také na znovuzrození dvou operačních systémů, o kterých jsme nic neslyšeli i několik let. Již v srpnu došlo k návratu Linuxu Damn Small, jehož autoři si dali čtyřletou přestávku. V tomto týdnu se pak konečně povedlo vydat sedmou verzi systému Slax českého vývojáře Tomáše Matějíčka.

„Jsem rád, že můžu oznámit vydání finální verze Slax 7.0 s kódovým označením Green Horn. Po více než třech letech nečinnosti je Slax zpátky a v mnohem lepší formě,“ píše se na oficiálním blogu.

Slax Linux 7


Pro ty, kdo o Slax dosud neslyšeli, jde o linuxovou distribuci spustitelnou z Live CD nebo jiného paměťového média, založenou na Linuxu Slackware, s velkým množstvím předinstalovaného softwaru a grafickým uživatelským rozhraním, stejně jako s nástroji pro správce systému včetně podpory přístupu na disky Windows. Distribuci je možné i nainstalovat a používat jako základní operační systém počítače.

Sedmá verze obsahuje nejnovější linuxové jádro společně s grafickým rozhraním KDE4, kompilátorem GCC a dalšími nástroji soustředěnými do souboru o velikosti pouhých 210 MB. Systém je k dispozici v 50 jazykových mutacích, přičemž pro každou lokalizaci jsou přeložené i všechny fonty, mapování klávesnic a systémová nastavení.

Modulární přístup uživatelům dovoluje zahrnout do systému jakýkoliv software a funkcionalitu. Pokud by vám tedy ve Slaxu chyběl textový editor, síťové nástroje nebo nějaká hra, stačí si se softwarem stáhnout i modul a přímo jej do Slaxu zkopírovat. Nic není třeba instalovat ani konfigurovat.

Linuxová distribuce je dostupná ve 32bitové i 64bitové variantě architektury x86. Matějíček chtěl původně podporovat i architekturu ARM, tuto možnost však nakonec zavrhnul. „Neexistuje univerzální způsob, jak jeden systém spustit na různých zařízeních ARM. Každé potřebuje vlastní jádro a ovladače a není to vůbec legrace. Zůstanu tedy zatím u dvou architektur,“ řekl Matějíček v dřívějším rozhovoru pro Root.cz.

Slax si samozřejmě může každý zcela zdarma stáhnout z oficiálních stránek projektu. Vedle toho si však zájemci mohou ještě za 25 dolarů objednat 16GB flash disk s předinstalovaným systémem.

Úvodní foto: © Larry Ewing


Komentáře