Sloučení Yammeru a SharePointu je běh na dlouhou trať

Microsoft se nijak netají tím, že na dokončení integrace SharePointu s nově získanou službou Yammer bude potřebovat o něco více času, než se čekalo.

Sloučení Yammeru a SharePointu je běh na dlouhou trať


Microsoft získal podnikovou sociální platformu Yammer před osmi měsíci za 1,2 miliardy dolarů. Každému v tom okamžiku bylo jasné, že hlavním cílem akvizice je posílit SharePoint v oblasti sociálních sítí.

Od té doby však Microsoft v procesu integrace obou služeb příliš nepokročil. Pouze snížil ceny a propojil Yammer s některými edicemi své cloudové kancelářské sady Office 365.

První část skutečné integrace by přitom měla být dokončena ještě letos v létě, ovšem podle dostupných informací půjde jen o první krůčky. Hlubší integrace se Yammer a SharePoint dočkají během podzimu, přičemž celý proces by měl vyvrcholit až příští rok. Už nyní je ale jasné, že hlavní vize, ve které se Yammer stává základní sociální platformou pro Office, Lync, Exchange nebo Dynamics, zůstane ještě dlouhou dobu nenaplněna.

„Odpovědní pracovníci IT by tento fakt měli vzít na vědomí a přizpůsobit tomu své plány,“ řekl Larry Cannell z Gartneru. Propojení Yammeru a SharePointu by podle něj mohlo s trhem pořádně zahýbat, ovšem z plánů Microsoftu jasně vyplývá, že k tomu bude potřeba více času.

Firmy by tak v žádném případě neměly považovat integraci za hotovou věc a začít měnit plány pro vlastní podnikové sociální sítě (ESN). Podle Cannela jsou již nyní na trhu k dispozici taková řešení pro ESN, které dokážou bez problému uspokojit většinu požadavků i velmi náročných uživatelů. Společnosti by měly využít dostupných produktů a přitom neustále sledovat vývoj integrace Yammeru a SharePointu.

Podle Cannela je zřejmé, že Microsoft se snaží najít rovnováhu mezi verzí SharePointu nainstalovanou u zákazníka a veřejným cloudovým modelem Yammeru. Microsoft vidí v Yammeru budoucnost, ale současně si uvědomuje, že mnoho uživatelů by běh SharePointu a jiných serverových aplikací sady Office v cloudovém prostředí mohl odradit.

Pro zákazníky Microsoftu je v tuto chvíli důležité, že s nimi společnost komunikuje. Vědí tedy, že již v létě budou moci uživatelé Office 365 vyměnit nástroj SharePoint Online právě za Yammer. Sám Microsoft přiznává, že jde pouze o první krůček na cestě k opravdové integraci. Ve stejném období chce ještě společnost uvolnit aplikaci, která uživatelům umožní vložit skupinový kanál Yammeru na stránku v SharePointu.

Koncem roku pak dojde k prohloubení integrace zahrnutím Yammeru přímo do rozhraní Office 365 a zavedením jednotného přihlášení. Současně dojde k integraci s Office Web Apps. V roce 2014 by pak už konečně měla přijít na řadu integrace Yammeru se službami typu Lync a Exchange, nebo se systémem ERP Dynamics.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře