Společnosti Nokia a Intel uvolnily první verzi OS MeeGo

Vývojáři ve středu poprvé dostali možnost zkusit si nedokončený operační systém MeeGo, který byl vydán ve verzi s klíčovými komponenty.


MeeGo je mobilní verze operačního systému Linux, která spojuje OS Moblin společnosti Intel a Maemo firmy Nokia. Je navrhnuta pro využití ve smartphonech, kapesních počítačích a netboocích. První zařízení s tímto systémem by se měly objevit později v tomto roce.

Ve středu společnosti Intel a Nokia vydaly Meego distribuci se základy operačního systému včetně jádra, infrastruktury systému a middleware. "Toto je poslední krok v úplném sloučení systémů Maemo a Moblin a jsme rádi, že už naši práci můžeme ukázat světu a další vývoj již provádět na otevřeném systému," napsal Imad Sousou, ředitel Open Source Technology Center společnosti Intel, na blogu věnovaném MeeGo.

Verze těchto komponent mohou být staženy pro kapesní zařízení a netbooky, které využívají procesory x86 a pro produkty, jež běží na procesorech ARM, například smartphone společnosti Nokia N900, dodává.

Sloučení zmiňovaných dvou systémů by mělo být dokončeno v květnu, kdy má být k dispozici první plná verze operačního systému MeeGo.

V tuto chvíli mají vývojáři přístup ke komponentám jádra operačního systému, který může být na počítači nabootován, ale neobsahuje žádné grafické uživatelské rozhraní, jež je naplánováno až pro plnou verzi. To má za výsledek, že vývojáři, kteří nabootují systém, vstoupí do terminálového módu, který jim dovolí psát příkazy k ovládání počítače.

Další komponenty operačního systému budou vydány během příštích dní, prozrazuje Sousou nakonec.Komentáře